Փարիզում «Հայ Դատի» գրասենյակի ղեկավար Հրաչ Վարժապետյանը Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը ոչ սահմանադրական ճանաչելու վերաբերյալ Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհրդի որոշումը բացատրել է Խորհրդի անդամների վրա թուրքական ճնշմամբ, իսկ ինչպես նաև կուլիսային ինտրիգներով: «Սահմանադրական խորհրդի 11 անդամներից ոմանք գործարար և այլ կապեր ունեն թուրքական շրջանակների հետ»,- հայտնել է նա PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին:
Վարժապետյանը նշել է, որ դրա ապացույցն այն է, որ Սահմանադրական խորհրդի որոշման պաշտոնական հրապարակումից 2 ժամ առաջ մի շարք թուրքական և ադրբեջանական լրատվամիջոցներ տեղեկատվություն տարածեցին այն մասին, որ օրինագիծը ոչ սահմանադրական է ճանաչվել: Նրա խոսքով` դա վկայում է այն մասին, որ վճիռը նախօրոք ծրագրված էր, և թուրքական ԶԼՄ-ներն ի սկզբանե գիտեին դրա մասին:
Վարժապետյանը հավելել է, որ իրենք չէին ուզում մինչ այդ խոսել այդ թեմայի մասին, որպեսզի խնդիրներ չստեղծեին Սահմանադրական խորհրդի աշխատանքի համար, սակայն ֆրանսիական լրատվամիջոցներն իրենք բարձրացրեցին այդ հարցը` կասկած հայտնելով Խորհրդի որոշ անդամների անաչառության վերաբերյալ և ենթադրելով, որ նրանք կարող են կաշառված կամ թուրքամետ տրամադրված լինել:
Վարժապետյանի խոսքով` այդ թեման կբարձրացվի մոտ ժամանակներս հայ համայնքի ներկայացուցիչների մամլո ասուլիսների ժամանակ: «Մենք չէինք ուզենա խոսել այդ տվյալների մասին, սակայն ֆրանսիական մամուլն ինքն է սկսել խոսել այդ մասին: Ֆրանսիացիներն ասում են, որ կատվին պետք է կատու անվանել: Ուրեմն ժամանակն է կատվին կատու անվանելու»,- հավելել է «Հայ Դատի» գրասենյակի ղեկավարը:
Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդն այսօրվա նիստում ոչ սահմանադրական է ճանաչել ցեղասպանությունների, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը, որն ավելի վաղ ընդունվել էր երկրի Սենատի կողմից: Սահմանադրական խորհուրդն իր որոշումը հիմնավորել է նրանով, որ օրենքը «հակասում է Ֆրանսիայի Սահմանադրության 33-րդ հոդվածին խոսքի ազատության մասին»:

28 February 2012 - 17:40 AMT
Грач Варжапетян: Среди членов Конституционного совета Франции были люди, имевшие бизнес-связи с турецкими кругами
Глава французского офиса “Ай Дата” в Париже Грач Варжапетян объяснил решение Конституционного Совета Франции признать неконституционным билль о криминализации отрицания Геноцида армян турецким давлением на членов совета, а также закулисными интригами. “Среди 11 членов Конституционного совета были люди, которые имеют бизнес и другие связи с турецкими кругами”, – заявил он корреспонденту PanARMENIAN.Net.
Варжапетяна отметил, что доказательством этого является то, что за два часа до официального опубликования решения Конституционного Совета ряд турецких и азербайджанских СМИ дали информацию, что законопроект признан неконституционным. По его словам, это свидетельствует о том, что решение было заранее спланированным, и турецкие СМИ с самого начала знали о нем.
Варжапетян добавил, что они не хотели до этого говорить об этой теме, чтобы не создавать проблем работе Конституционного совета, однако французские СМИ сами подняли этот вопрос, выразив сомнение в беспристрастности некоторых членов Совета в том, что они подкуплены и настроены протурецки.
По словам Варжапетяна, эта тема будет поднята в ближайшее время на пресс-конференциях представителей армянской общины. “Мы не хотели говорить об этих данных, но французская печать, медиа, сами начали говорить об этом. Французы говорят, что кошку надо называть кошкой. Пришло время назвать кошку кошкой”, – добавил представитель “Ай Дата”.