ԱՄՆ կոնգրեսականներ Հարի Պետերսը, Հովարդ Բերմանը, Աննա Էշուն, Ադամ Շիֆը համատեղ հայտարարությամբ են հանդես եկել` Սումգայիթի ջարդերի կապակցությամբ` այդ կերպ միանալով կոնգրեսականներ Ֆրանկ Վոլֆի, Ջուդի Չուի և Դևիդ Սիսիլինի ավելի վաղ արված հայտարարությանը:
Ինչպես այս առնչությամբ հայտարարել է ANCA-ի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը, կոմիտեն կմիանա կոնգրեսականների ջանքերին` ջարդերի արդյունքում զոհվածների հիշատակը հարգելու:
«Մենք հավատարիմ ենք կովկասյան տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը և Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարություններին դիմակայմանը»,-հայտարարել է նա:

29 February 2012 - 06:24 AMT
Конгрессмены США Гари Петерс, Говард Берман, Анна Эшу, Адам Шифф выступили с совместным заявлением по поводу Сумгаитских погромов, тем самым присоединившись к заявлениям конгрессменов Франка Вольфа, Джуди Чу и Дэвида Сисилина, прозвучавших ранее.
Как заявил в связи с этим исполнительный директор Армянского национального комитета Америки (ANCA) Арам Амбарян, комитет присоединяется к усилиям американских конгрессменов почтить память погибших в погромах.
“Мы подтверждаем приверженность к установлению мира в кавказском регионе и противостояния милитаристским заявлениям Азербайджана”, – заявил он.