29 Փետրվար 2012 - 07:02 AMT
ԱՄՆ կոնգրեսական Հովարդ Բերմանը Ներկայացուցիչների պալատում հանդես է եկել Սումգայիթի ջարդերի զոհերի հիշատակին նվիրված հայտարարությամբ:
«Վերջին ժամանակների ամենավտանգավոր միտումներից մեկը Ադրբեջանի ռազմական բյուջեի ավելացումն է և Հայաստանի հասցեին ռազմատենչ հայտարարությունները»,-հայտարարել է Բերմանը:
Ըստ նրա, բոլորը գիտեն, որ Հայոց ցեղասպանություն է եղել, սակայն շատերը չգիտեն Ադրբեջանի տարածքում հայերի էթնիկ զտումների մասին:
«Հավանաբար, Ադրբեջանը մտադիր է ոչնչացնել հայերի մշակութային ժառանգությունը, երկրում դրա գոյության բոլոր նշանները: Այս մասին վկայում է 2005թ տեսագրությունը, որում պարզ երևում է, թե ինչպես են ադրբեջանցիները ոչնչացնում հայկական մշակութային կոթողները»,-հավելել է նա:
Բերմանը նաև հավելել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է խոչընդոտել ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: « ԱՄՆ վարչակազմը պետք է կրկնապատկի ջանքերը ղարաբաղյան հակամարտության հանգուցալուծման համար»,- ընդգծել է Բերմանը:

Конгрессмен США Говард Берман выступил в Палате представителей с заявлением по поводу памяти жертв Сумгаитских погромов.
“Одними из опаснейших тенденций за последнее время были увеличение военного бюджета Азербайджана и продолжающаяся милитаристская риторика в адрес Армении”, – заявил Берман.
По его словам, все знают, что Геноцид армян был, но, к сожалению не многие знают об этнических чистках армян на территории Азербайджана.
“Кажется, Азербайджан намерен уничтожить культурное наследие армян, все признаки их существования в стране. Об этом свидетельствует запись от 2005 года, на которой четко видно, как азербайджанцы уничтожают армянские памятники культуры”, – добавил он.
Также Берман добавил, что Азербайджан продолжает препятствовать мирному урегулированию карабахского конфликта. “Администрации США необходимо удвоить усилия для разрешения этого конфликта и признать Геноцид армян”, – отметил Берман.