29 Փետրվար 2012 - 09:54 AMT
Լեռնաին Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակը հերքել է ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից այսօր տարածված տեղեկությունն առ այն, թե իբր ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի Մարտունու պաշտպանական ուղղությամբ արձանագրված հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում ղարաբաղյան դիրքապահների կողմից վիրավորվել է Ադրբեջանի ԶՈՒ սպա Փյարվին Ալիևը, հերթական նպատակաուղղված ապատեղեկատվություն է, որն առավելապես միտված է մի կողմից միջազգային հանրության շրջանում հայկական զինուժը ներկայացնել նախահարձակի դերում, իսկ մյուս կողմից՝ սեփական բանակում տիրող բարձիթողի վիճակը պարտակել իր իսկ ժողովրդից: Այս մասին նշում է ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայությունը:
Իսկ իրականությունն այն է, որ ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները, փետրվարի 28-ին ոչ միայն շարունակել են հարգել հակամարտ կողմերի միջև ձեռքբերված հրադադարի մասին պայմանավորվածությունը, այլև ձեռնպահ են մնացել հակառակորդի կողմից ձեռնարկված նախահարձակ գործողություններին պատասխանելուց:
Միայն այն փաստը, որ հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկարությամբ փետրվարի 27-ի լույս 28-ի գիշերը ադրբեջանական բանակի առաջապահ ստորաբաժանումները հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել են շուրջ 45 անգամ և տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայկական դիրքապահների ուղղությամբ արձակել ավելի քան 200 կրակոց, պերճախոս վկայությունն է այն բանի, որ Բաքվի քարոզչությունն, իր սովորության համաձայն, ամեն ինչ շարունակում է ներկայացնել գլխիվայր:

29 Февраль 2012 - 09:54 AMT
Армия обороны Нагорного Карабаха опровергло сообщение, распространенное азербайджанскими СМИ о ранении азербайджанского офицера Пярвина Алиева вследствие нарушения карабахской стороной режима перемирия. Как сообщает пресс-служба Армии обороны НКР, данная информация является очередной дезинформацией азербайджанской стороны, которая преследует цель с одной стороны представить армянскую стороны “агрессором”, а с другой стороны скрыть беспорядок, царящий в своей армии от собственного народа.
“На самом деле истина в том, что 28 февраля подразделения Армии обороны НКР не только продолжали уважать режим прекращения огня, но также воздержались от ответных действий и обеспечили безопасность на всех позициях.
Только тот факт, что в ночь на 28 февраля противник из огнестрельного оружия разного калибра нарушил режим прекращения огня более 45 раз, в результате чего было сделано 200 выстрелов, свидетельствует о том, что Баку, согласно своей привычке продолжает все представлять наоборот.