29 Փետրվար 2012 - 10:42 AMT
Ֆրանսիայի UMP իշխող կուսակցության անդամ, պատգամավոր Բրիս Օրտեֆյեն մեկնաբանել է Սահմանադրական խորհրդի` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի գրաքննության վերաբերյալ որոշումը, ասելով, որ «հաշվի է առնում խորհրդի որոշումը», սակայն հրաժարվում է դրանում նախագահ Սարկոզիին ուղված «հարված» տեսնել: Այս մասին գրում է «Nouvelles d`Arménie»:
Օրտեֆյեն նշել է. «Եկեք չօգտագործենք ամպագորգոռ բառեր: Պետք է հաշվի առնել Սահմանադրական խորհրդի որոշումը, սակայն պետք չէ արցունք թափել պատահածի համար»,-ընդգծել է նա: Ըստ նրա, Սարկոզին հայտարարել է, որ ինքն առաջիկայում հայ համայնքի հետ հանդիպելու առիթ կունենա և հանձնարարել է կառավարությանը վերանայել տեքստը` հաշվի առնելով Սահմանադրական խորհրդի որոշմանը հանգեցրած տարրերը:
Հունվարի 23-ին Ֆրանսիայի Սենատը կողմ է քվեարկել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծին: 2011թ. դեկտեմբերի 22-ին օրինագիծն ընդունվել էր Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում: Օրինագծի հեղինակը պատգամավոր Վալերի Բուայեն է: Օրինագիծը ժխտման համար նախատեսում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազ. եվրոյի չափով տուգանք:

Депутат от правящего во Франции Союза за народное движение (UMP) Брис Ортефё прокомментировал решение Конституционного совета о цензуре билля о криминализации отрицания Геноцида армян, сказав, что “принял решение Совета к сведению”, однако он отказался увидеть в этом “удар” для президента страны Николя Саркози. Об этом пишет «Nouvelles d`Arménie».
Отвечая на вопрос в передаче «Preuves par 3» о том, было ли это «оскорблением» для Саркози, Брис Ортефё сказал: «Не будем использовать громкие слова». “Мы должны принять к сведению решению Конституционного совета, однако, не будем плакать из-за пролитого молока», – подчеркнул он. По его словам, Николя Саркози заявил, что у него в ближайшее время будет повод встретиться с представителями армянской общины во Франции, и он поручил правительству подготовить текст с учетом элементов, которые привели к решению Конституционного совета.
Касаясь того, может ли решение Конституционного совета быть связано с политическими разногласиями между председателем КС Жан-Луи Дебре и президентом Саркози, сенатор сказал: «Я вижу, куда вы хотите меня направить, но я в этом направлении не пойду». При этом он с улыбкой добавил, что Конституционный совет “состоит из мудрецов», и «поэтому они выразили свою мудрость».