29 Փետրվար 2012 - 12:22 AMT
«Իրանի դեմ հարձակման դեպքում հայ ժողովուրդը կհայտնվի ծանրագույն վիճակում, աջից 70-միլիոնանոց Թուրքիան է, որը 1-միլիոնանոց բանակ ունի, որն անդամակցում է ՆԱՏՕ-ին: Նրա Երրորդ դաշտային բանակը կանգնած է հենց Հայաստանի սահմանի մոտ: Ձախից Ադրբեջանն է, որն ունի շատ նավթ, գազ ու Հայաստանի բնակչությանը մի քանի անգամ գերազանցող բնակչություն: Հարավում Իրանն է, որ կամ կոչնչացվի, կամ, առնվազն, կբարոյալքվի»,-ասել է Ռուսաստանի նախագահության թեկնածու Վլադիմիր Ժիրինովսկին Մոսկվայի հայկական հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը:
Ժիրինովսկին ափսոսանքով նշել է, որ իրավիճակը, որում կարող է հայտնվել Հայաստանը Իրանի դեմ հնարավոր պատերազմի դեպքում, տևում է արդեն 5 դար. «5 դար է թուրքերը ոչնչացնում են տաղանդավոր հայ ժողովրդին, դուրս էին մղում նրանց: Հայերը արհեստավորներ էին, նրանք գործարաններ, համալսարաններ, թանգարաններ ունեին: Քոչվորները ոչինչ չգիտեին սպանելուց բացի»:
«Նրանք ափսոսում էին փամփուշտները՝ փամփուշտները հարկավոր էին Առաջին համաշխարհայինի համար: Դանակներ, կացիններ, սրեր՝ ամեն ինչ գործի էր դրվում ոչնչացնելու համար հայերին: Եվ ոչնչացրեցին մոտ 1,5 մլն մարդ: Ամբողջ Արևելյան Թուրքիան արյան մեջ էր»:
Ըստ Ժիրինովսկու, Կովկասը, Մերձավոր Արևելքը և Հայաստանը միշտ պետք է լինեն ռուսական արտաքին քաղաքականության օրակարգում: «Մենք, որպես Պետդումայի պատգամավորներ, ազդել ենք և ազդելու ենք Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության վրա, գործելու ենք ի շահ Հայաստանի՝ որպես Անդրկովկասում մեր հավատարիմ դաշնակցի»,-ասել է նա:

29 Февраль 2012 - 12:22 AMT
“В случае нападения на Иран армянский народ оказывается в самом тяжелом положении: справа – семидесятимиллионная Турция и миллионная армия, входящая в НАТО, Третья полевая армия стоит прямо у границ Армении. Слева – Азербайджан: много нефти, газа и население в несколько раз больше, чем в Армении. На юге – Иран, который будет уничтожен, или, как минимум, деморализован”, – сказал кандидат в президенты России Владимир Жириновский в ходе встречи с представителями армянских общественных организаций Москвы.
Жириновский с сожалением отмечает, что ситуация, в которой может оказаться народ Армении в результате войны против Ирана, длится уже на протяжении пяти столетий: «Пять столетий турки уничтожали этот древний народ, вытесняли его. Армяне были ремесленниками, у них были фабрики, заводы, университеты, музеи. Кочевники ничего делать не умели кроме, как убивать».
«Они жалели патроны – патроны нужны были для Первой мировой войны, – говорит Жириновский. – Ножами, саблями, тесаками начали уничтожать армянское население, и уничтожили около полутора миллионов человек. Вся Восточная Турция была в крови».
По-мнению кандидата в президенты от партии ЛДПР, Кавказ, Ближний Восток и Армения всегда должны быть в повестке дня российской внешней политики, всегда должны быть в поле зрения российских дипломатов. «Мы, как депутаты Государственной Думы, оказывали, и будем оказывать влияние на внешнюю политику России в интересах Армении, как нашего верного союзника в Закавказье», – отметил он.