2 Մարտ 2012 - 16:49 AMT
Ինչպես բռնկվեցին, այնպես էլ սահուն կերպով մարեցին կրքերը Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհրդի որոշման շուրջ, որը հանգեցրեց նրան, որ ցեղասպանությունների, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացման մասին օրինագիծը հակասում է ֆրանսիական սահմանադրությանը:
Ինչպես և պետք էր սպասել, օրինագծի հերթական ընդունման հետ կապված ողջ պատմությունը, պարզվեց, հայերի մեծ «քցոցի» էր: Ամեն ինչ տեղի ունեցավ Ֆրանսիայում մի անգամ արդեն խաղարկված և, ըստ ամենայնի, հաջողված սցենարով: Համառոտ պատմական էքսկուրս. 2006թ հոկտեմբերի 12 Ֆրանսիայի ԱԺ 106 «կողմ» և 19 «դեմ» ձայներով դարձյալ հաստատեց քրեական պատասխանատվության մասին օրինագիծը: Այն ժամանակ ևս օրինագիծը նախատեսում էր 45 հազար եվրո տուգանք և 1 տարի ազատազրկում: Դրանից հետո ևս հաջորդեցին Թուրքիայի և Ադրբեջանի համանման արձագանքներ: Գրեթե նույն ժամանակ Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Սարկոզին խոստացել էր իր ընտրվելու դեպքում աջակցել Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունմանը: Որոշ ժամանակ անց, 2007թ մայիսին նա ընտրվեց նախագահ հայ համայնքի ընտրաձայների օգնությամբ ևս: Իսկ 2008-ին Սենատը հետաձգեց 2006-ին ԱԺ կողմից ընդունված օրինագծի դիտարկումը: Օրինագծին կողմ քվեարկեցին 74, դեմ` 196 սենատորներ:
Գրեթե ոչնչով չի տարբերվում նաև 2011-2012 էպոպեան: 2011թ. աշնանը Սարկոզին, որը զրկվել էր հայ համայնքի համակրանքից, Երևանում սպառնաց Թուրքիային` նախազգուշացնելով, որ եթե Թուրքիան ինքը չճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, ապա Ֆրանսիան դրա ժխտումը քրեականացնող օրենք կընդունի: Նման խոստումից հետո Ֆրանսիայի հայ համայնքը կրկին սկսեց զգուշավոր համակրանքով վերաբերվել Սարկոզիին: 2011թ. դեկտեմբերի 22-ին Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազ. եվրոյի չափով տուգանք նախատեսող օրինագիծն ընդունվեց Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում: Հունվարի 23-ին օրինագծին կողմ քվեարկեց Ֆրանսիայի Սենատը:
Թուրքամետ սենատորներն անմիջապես դիմեցին Սահմանադրական խորհուրդ` օրինագիծը ոչ սահմանադրական ճանաչելու նպատակով: Զայրացած Սարկոզին խոստացավ Խորհրդի բացասական որոշման դեպքում բարձրացնել Հոլոքոստի ժխտման մասին օրենքի սահմանադրականության հարցը: Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդը 2012թ. փետրվարի 28-ի նիստում ոչ սահմանադրական ճանաչեց օրինագիծը: Սարկոզին առայժմ չի կատարել իր խոստումը, չնայած հանձնարարել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքի նոր նախագիծ մշակել:
Բայց բանը նրանում է, որ Ֆրանսիայի Սենատը բառացիորեն օրերս բարեհաջող գնալու է արձակուրդ և դժվար թե արտահերթ նիստի հավաքվի հանուն Հայոց ցեղասպանության: Իսկ Ֆրանսիայի նախագահի ընտրությունները սարերի հետևում չեն` ապրիլի 22-ին` ճիշտ Հայոց ցեղասպանության 97-րդ տարելիցից 2 օր առաջ:
Եվ ստացվում է, որ Սարկոզին «իրականում անկեղծորեն ցանկանում էր, որպեսզի օրենքն ընդունվի, սակայն երկրի օրենսդրական մեքենան ամեն ինչ փչացրեց»: Եվ ընդհանրապես կարևոր չէ, որ Թուրքիան կրկին և միանգամայն լրջորեն սպառնում էր խզել բոլոր հարաբերությունները Ֆրանսիայի հետ, այդ թվում եղան մի քանի ցուցադրական քայլեր, ինչպես ֆրանսիական ինքնաթիռներն ու նավերն իր օդային և ջրային տարածք կամ ֆրանսիացի պաշտոնյային Առաջին աշխարհամարտի ժամանակ Գալլիպոլիի ճակատամարտում զոհվածների հիշատակին նվիրված միջոցառումների կազմակերպիչների նիստին չթողնելը և այլն:
Պարզապես հետաքրքիր է` արդյո՞ք Փարիզի և Անկարայի միջև նախօրոք դերերի բաշխում տեղի չէր ունեցել «Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծ» խորագրով պիեսում: Եթե այո, ապա հիմնական դերասաններն իրենց դերերը պարզապես փայլուն խաղացին: Եվ Սարկոզին, կարծես, այդ ամենի հետ բոլորովին կապ չունի և միանգամայն կարող է սպասել, որ դյուրահավատ հայ համայնքն իր ձայները կտա նրա օգտի՞ն: Եվ կստացվի, որ Ֆրանսիայի ներկայիս նախագահը հեշտությամբ գնեց հայերի ընտրաձայները, ինչպես և ի սկզբանե ծրագրվա՞ծ էր:
Հունվարին մենք առաջարկում էինք սպասել 3 ամիս` մինչև ապրիլի 22-ը, և տեսնել` արդյոք Նիկոլյա Սարկոզին կհաստատի «Տղամարդն ասաց, տղամարդն արեց» ասացվածքը: Երեք ամիս սպասելու կարիք չեղավ…

2 Март 2012 - 16:49 AMT
Вспыхнули и плавно сошли на нет страсти по решению Конституционного совета Франции, пришедшего к выводу, что законопроект о криминализации отрицания геноцидов, в том числе, Геноцида армян, противоречит французской конституции.
Как и следовало ожидать, вся история с очередным принятием законопроекта оказалась одним большим “разводом” армян. Все произошло по уже однажды проигранному во Франции и видимо безотказному сценарию. Краткий исторический экскурс: 12 октября 2006 года Национальное Собрание Франции 106 голосами «за» и 19 – «против» опять одобрило законопроект об уголовной ответственности за отрицание Геноцида армян. За этим последовала турецко-азербайджанская истерия, угрозы заморозить и даже разорвать отношения. В это же самое время тогда кандидат в президенты Франции Николя Саркози пообещал, если переедет в Елисейский дворец, посодействовать принятию законопроекта. В мае 2007 года Саркози в Елисейский дворец переехал, не без голосов армянской общины. А 4 мая 2008 года Сенат Франции отклонил законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян, принятый Национальным собранием в 2006 году. Против законопроекта проголосовали 196 сенаторов, а за – 74.
Ничем не отличается практически и законодательная эпопея 2011-2012. Осенью 2011 года Саркози, который лишился симпатии армянской общины, в Ереване, погрозил Турции пальцем и предупредил, что если Турция сама не признает Геноцид армян, то Франция примет закон о криминализации его отрицания. После подобного обещания армянская община Франции вновь стала относиться к Саркози с осторожной симпатией. Дальше больше. 22 декабря законопроект, предусматривающий за отрицание Геноцида армян 1 год лишения свободы и штраф в размере 45000 евро, приняло Национальное собрание – нижняя палата французского парламента. 23 января уже 2012 года законопроект прошел в Сенате.
Протурецкие сенаторы тут же обратились в Конституционный совет, чтобы тот рассмотрел, насколько возможный закон соответствует конституции. Рассердившийся Саркози пообещал в случае отрицательного решения Совета поднять вопрос о конституционности закона об отрицании Холокоста. Конституционный совет 29 февраля постановил: не соответствует. Свое обещание Николя Саркози пока не выполнил, правда, поручил разработать новый проект закона о криминализации отрицания Геноцида армян.
Но вот незадача. Сенат Франции буквально на днях благополучно уходит в отпуск и вряд ли соберется на внеочередное заседание ради Геноцида армян. А выборы президента Франции не за горами – 22 апреля, как раз за 2 дня до 97-ой годовщины Геноцида армян.
И получается, что Саркози “на самом деле искренне желал принятия закона, но законодательная машина его страны все испортила”. И вообще неважно, что Турция снова грозилась, и вполне серьезно, разорвать все отношения с Францией, было даже пару показательных маневров, как недопущение французский самолетов и судов до своего воздушного и морского пространства или французского чиновника до заседания организаторов мероприятий, посвященных памяти погибших в битве при Галлиполи во время Первой мировой войны, и ряд других.
Просто любопытно, не было ли заранее между Парижем и Анкарой распределения ролей в пьесе под названием “Законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян”. Если да, то основные актеры сыграли свои роли просто блестяще. И Саркози вроде как бы и не при чем и вполне может ожидать, что легковерная армянская община отдаст свои голоса за него? И получится тогда, что нынешний президент Франции легко купил голоса армянских избирателей, как планировал изначально?
В январе мы предлагали подождать 3 месяца – до 22-го апреля и посмотреть, подтвердит ли Николя Саркози поговорку «Мужик сказал, мужик сделал». Трех месяцев ждать не пришлось…