5 Մարտ 2012 - 10:20 AMT
Բուենոս Այրեսում կատարվեց սուրբ պատարագ՝ ի հիշատակ Սումգայիթում տեղի ունեցած հայկական ջարդերի անմեղ զոհերի
Մարտի 4-ին Բուենոս Այրեսի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ Մայր տաճարում կատարվեց սուրբ պատարագ և հոգեհանգստյան արարողություն` ի հիշատակ 1988թ. Սումգայիթում տեղի ունեցած հայկական ջարդերի անմեղ զոհերի:
Արարողությունից հետո միջոցառման մասնակիցները ծաղկեպսակ դրեցին տաճարի բակում գտնվող Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանին:
Այնուհետև Առաջնորդարանի սրահում տեղի ունեցավ հանդիսություն, որի մասնակիցները անդրադարձ կատարեցին 24 տարի առաջ տեղի ունեցած արյունալի իրադարձություններին և դատապարտեցին ոճրագործությունների կազմակերպիչներին: Ներկաների առջև ելույթ ունեցան ՀՀ դեսպան Վլադիմիր Կարմիրշալյանը և արգենտինահայ հայտնի մտավորական Պետրոս Հաջյանը:

4 марта в Буэнос-Айресе в храме Св. Григор Лусаворич состоялась литургия в память жертв Сумгаитских погромов в 1988 году. Как сообщает пресс-служба МИД Армении, после мероприятия участники возложили венок у памятника, посвященного жертвам Геноцида армян во дворе храма.
После этого в храме состоялось торжественное мероприятие, участники которого обратились к произошедшим 24 года назад в Сумгаите погромам. В ходе мероприятия с речью выступили посол Армении в Аргентине Владимир Кармиршалян и представитель армяно-аргентинской интеллигенции Петрос Аджян.