5 Մարտ 2012 - 11:47 AMT
Համաձայն Միացյալ Նահանգներում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչության հաղորդագրության, դեսպան Կարեն Նազարյանը 2012 թվականի փետրվարի 24-ին նամակ է հղել Գլխավոր քարտուղարին , ուր մանավորապես ասվում է. «Ափսոսանքով նշում եմ, որ 1992 թվականին Խոջալու գյուղում տեղի ունեցած ողբերգական դեպքերի վերաբերյալ Ադրբեջանի ներկայացուցիչը կրկին նախաձեռնել և տարածել է կեղծ ապատեղեկատվություն, որը մոլորության մեջ է գցում: Այդ պատվիրակությունը բազմիցս հանդես է եկել հակահայկական քարոզչությամբ և նշված դեպքերի կապակցությամբ կեղծ հայտարարություններ է արել ադրբեջանական իշխանությունների անունից:
Միանգամայն տեղին կլիներ հիշեցնել այն մասին, որ միջազգային հանրությունը, այդ թվում` մարդու իրավունքների Եվրապական դատարանը և բազմաթիվ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններ կոչ են արել ազատ արձակել ադրբեջանական այն լրագրողներին և իրավապաշտպաններին, ովքեր կասկածանքով են վերաբերվել Խոջալուի դեպքերի մասին Ադրբեջանի կառավարության վարկածին:
Հայաստանը հավաստում է իր դիրքորոշումը, համաձայն որի Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցությունների առաջընթացը, ամեն ինչից բացի, կախված է հանդուրժողականությունից և ատելության խորացմանն ուղղված քարոզչության բացառումից: Այդ տեսակետից ադրբեջանական նախաձեռնությունը ոչ մի լավ բան չի խոստանում:
ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Կարեն Նազարյանը խնդրել է Գլխավոր քարտուղարին տարածել իր նամակը և նրան կից` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը ի պատասխան Ադրբեջանի ներկայացուցչի նամակի` որպես Գլխավոր ասամբլեայի օրակարգի 35-րդ և 39-րդ կետերի վերաբերյալ պաշտոնական փաստաթուղթ և որպես Անվտանգության խորհրդի փաստաթղթեր»:

Согласно сообщению Постоянного представительства Нагорно-Карабахской Республики в Соединенных Штатах Америки, 24 февраля 2012 года Постоянный представитель Республики Армения в Организации Объединенных Наций Карен Назарян направил на имя Генерального секретаря ООН письмо следующего содержания: «С сожалением отмечаю инициативу представителя Азербайджана, который вновь занялся распространением вводящей в заблуждение и лживой информации, касающейся трагических событий 1992 года в селении Ходжалы. Эта делегация не раз выступала с антиармянской пропагандой и ложными заявлениями от имени азербайджанских властей в отношении указанных событий. Будет весьма уместным напомнить о призыве со стороны международного сообщества, в том числе Европейского суда по правам человека и многочисленных правозащитных организаций, освободить азербайджанских журналистов и правозащитников, высказывавших сомнения в версии правительства Азербайджана о событиях в Ходжалы.
Армения подтверждает свою позицию, согласно которой прогресс в переговорах о мирном урегулировании вопроса о Нагорном Карабахе зависит, помимо прочего, от проявления терпимости и недопущения пропаганды, направленной на разжигание ненависти. С этой точки зрения азербайджанская инициатива не сулит ничего хорошего».
Постоянный представитель РА в ООН Карен Назарян попросил Генерального секретаря ООН распространить настоящее письмо и прилагаемое к нему заявление Министерства иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики в ответ на письмо представителя Азербайджана в качестве официального документа Генеральной Ассамблеи по пунктам 35 и 39 повестки дня и в качестве документов Совета Безопасности.