«Ռոսավիացիան» թույլ է տվել «Արմավիային» թռիչքներ կատարել Ռուսաստան մինչև մարտի 20-ը: Այդ մասին ասվում է գերատեսչության մամլո հաղորդագրության մեջ:
«Ռոսավիացիայում» նշել են, որ մարտի 6-ին իրենք երաշխիքային նամակ են ստացել «Արմավիայից» ՝ նախորդ տարվա դեկտեմբերի 178 հազար դոլարի պարտքը մինչև 2012թ. մարտի 20-ը մարելու խոստումով: Գերատեսչությունում ասել են, որ «Արմավիայի» օդանավերի սպասարկումը կասեցվել էր բազմակի զգուշացումներից հետո, հայտնում է Lenta.ru-ն:
«Արմավիա» ավիաընկերությունը անժամկետ գործադուլ է հայտարարել: PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասաց «Արմավիա» միջազգային ավիաընկերության մամլո քարտուղար Նանա Ավետիսովան: Գործադուլը պայմանավորված է Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանի նոր գնային քաղաքականությամբ , ըստ որի սպասարկման գները բարձրացել են: Նանա Ավետիսովան նշեց, որ բոլոր չվերթները դադարեցված են, մինչև գների վերանայումը:
«Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն արդեն իսկ արձագանքել է գործադուլին՝ բացասական գնահատելով «Արմավիա» ավիաընկերության կողմից «անհարիր շահարկումները և անհիմն ու կեղծ մեկնաբանությունները». «Այսօր առավոտյան «Արմավիա» ավիաընկերությունը ժամը 06.45-ից դադարեցրել է Երևան-Մոսկվա և Երևան-Ռոստով չվերթների սպասարկումը` ուղևորներին հայտարարելով, որ չվերթների սպասարկումը դադարեցվել է օդանավակայանի կողմից սահմանված բարձր սակագների պատճառով: Վերոնշյալի առնչությամբ տեղեկացնում ենք, որ Արմավիա ընկերությունը, լինելով ազգային փոխադրող, ի տարբերություն մյուս ավիաընկերությունների օգտվում է մեր ընկերութան կողմից տրամադրված հատուկ սակագներից: Ավելին, ըստ Ռոսնավիգացիա կազմակերպության կողմից ստացված հեռագրի, կուտակված պարտքերի պատճառով Արմավիա ավիաընկերությանն արգելվում է թռիչքներ իրականացնել դեպի Ռուսաստան և մուտք գործել Ռուսաստանի օդային տարածք»:

6 Март 2012 - 10:23 AMT
Росавиация возобновила обслуживание самолетов национального авиаперевозчика Армении – компании "Армавиа" – и разрешила компании полеты в Россию до 20 марта 2012 года. Об этом сообщается в официальном пресс-релизе российского ведомства.
В Росавиации указали, что 6 марта ведомство получило от "Армавиа" гарантийное письмо с обещанием погасить часть задолженности за декабрь прошлого года в размере 178 тысяч долларов до 20 марта 2012 года. В ведомстве подчеркнули, что обслуживание воздушных судов "Армавиа" было приостановлено после неоднократных предупреждений компании "о необходимости своевременной оплаты за предоставленное аэронавигационное обслуживание ее воздушных судов в воздушном пространстве России", передает Lenta.ru
Сегодня армянская авиакомпания "Армавиа" объявила во вторник бессрочную забастовку. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщила пресс-секретарь авиакомпании Нана Аветисян. По ее словам, забастовка связана с повышением цен на обслуживание со стороны ереванского аэропорта "Звартноц". В этом контексте она отметила, что все рейсы на данный момент приостановлены до пересмотра цен.
ЗАО “Армения-Международные аэропорты” уже отреагировала на решение авиакомпании, отрицательно оценив заявления “Армавии”, отметив, что они не имеют основы и лживы”. В связи с этим организация выступила с заявлением, в котором в частности говорится: “Сегодня утром в 06:45 “Армавиа” прекратила обслуживание рейсов Ереван-Москва и Ереван-Ростов, заявив пассажирам, что рейсы прекращены из-за высоких цен аэропорта. В связи с этим сообщаем, что авиакомпания, являясь национальным перевозчиком, в отличие от других авиакомпаний пользуется специальными тарифами, предъявленными нашей компанией. Более того согласно сообщению полученного от организации “Роснавигация”, из-за многочисленных долгов “Армавии” запрещено совершать полеты в Россию и пересечение воздушного пространства РФ”