Մարտի 6-ին ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակությունը` ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորությամբ, Լիտվայի մայրաքաղաք Վիլնյուսում հանդիպել է Լիտվայի Սեյմի նախագահ Իրենա Դյագուտյենեի հետ: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունը, խորհրդարանական պատվիրակության կազմում են ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Գագիկ Մելիքյանը և Արա Նռանյանը ՀՅԴ խմբակցությունից:
Կողմերը կարևորել են երկկողմ համագործակցությունը երկու երկրների խորհրդարանների միջև:
Էդուարդ Շարմազանովը Սեյմի նախագահի հետ զրույցում շնորհավորել է վերջինիս մարտի 11-ին Լիտվայի Հանրապետության անկախության վերականգնման կապակցությամբ: Լիտվական կողմը կարևորել է Հայաստանում ընտրական գործընթացների ժողովրդավարական լինելը, իսկ հայկական պատվիրակությունը, իր հերթին, նշել է, որ Հայաստանում մայիսի 6-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները կանցնեն ազատ, արդար և ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան:
Կողմերը քննարկել են նաև Հայաստանի եվրաինտեգրմանն առնչվող հարցեր: Լիտվական կողմը` որպես ԵՄ անդամ երկիր, իր պատրաստակամությունն է հայտնել աջակցել Հայաստանին եվրոպական չափանիշներին էլ ավելի համապատասխանելու հարցում:
Խորհրդարանականները քննարկել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ներկայիս փուլը: ԱԺ փոխնախագահը վերահաստատել է հակամարտության կարգավորումը` հայտնի սկզբունքների հիման վրա և հավելել, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորումը պետք է տեղի ունենա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափով: «Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումն այլընտրանք չունի»,-եզրափակել է Էդուարդ Շարմազանովը:

6 марта делегация парламента Армении во главе с вице-спикером Национального собрания Армении Эдуардом Шармазановым в Вильнюсе встретилась с председателем Сейма Литвы Иреной Дягутейне. Как сообщает пресс-служба НС РА, в ходе встречи литовская сторона придала особую важность проведению демократических выборов в Армении.
В свою очередь, армянская сторона отметила, что парламентские выборы, которые пройдут в РА 6 мая будут справедливыми и соответствовать демократическим стандартам.
Стороны также обсудили вопросы, касающиеся евроинтеграции Армении. Литовская сторона, как член Евросоюза, выразила свою готовность поддержать Армению в вопросе соответствия европейским стандартам.
Парламентарии также обсудили нынешний этап урегулирования карабахского конфликта. Эдуард Шармазанов отметил, что конфликт должен быть решен в рамках Минской группы ОБСЕ. “Международное признание Республики Арцах не имеет альтернативы”, – подчеркнул он.