6 Մարտ 2012 - 17:24 AMT
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, որոնք ավարտում են իրենց շրջագայությունը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում, այսօր հանդես են եկել ևս մեկ հայտարարությամբ: Կարծես ոչ մի օրիգինալ ու նոր բան այդ կոնկրետ հայտարարության մեջ չկա, սակայն Բաքվում միջնորդների հնչեցրած հայտարարություններից հետո ստացվում է, որ ավելի շատ ուշադրություն է սկսել հատկացվել բանակցային գործընթացի հումանիտար-սոցիալական, քան քաղաքական բաղկացուցչին:
Ինչպես ասվում է հայտարարության մեջ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադտկեն (ԱՄՆ), Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա), Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ղեկավարությունների հետ քննարկել են հումանիտար հարցեր, մասնավորապես` երկու ժողովրդների միջև շփումների հաստատման ուղղությամբ, ինչը «կնպաստի տարածաշրջանի ժողովուրդների միջև փոխըմբռնման զարգացմանը»:
Իսկ Բաքվում ամերիկյան միջնորդ Ռոբերտ Բրադտկեն ուղղակիորեն հայտարարել է, որ միջնորդները սկսել են «հումանիտար կապեր կառուցել ժողովուրդների միջև». «Սա դեռևս սկիզբն է: Համագործակցությունն այս փուլում շատ հուսադրող է»:
Հիշեցնելով, որ անցյալ տարվա դեկտեմբերին համանախագահներն այցելել էին Ադրբեջանի և Արցախի սահման` Բրադտկեն ասել է. «Մենք տեսանք, որ երկու կողմերում բնակվող մարդիկ միատեսակ խնդիրների են բախվում` ջրամատակարարում, էներգետիկ խնդիրներ: Մենք կուզենայինք ինչ-որ համագործակցություն կառուցել մարդկանց միջև, որոնք բախվում են միևնույն խնդիրներին»:
Բայց հարցն ինչո՞ւմ է: Նրանում, որ կենսական կարևորություն ներկայացնող ջրամակատարարման, նույն էներգետիկ խնդիրները, ինչպես նաև շատ այլ խնդիրներ ինքնին հակամարտության հետևանքներն են միայն: Եվ միջնորդները լրջորեն կարծում են, որ ջրի ու էլեկտրաէներգիայի հետ կապված ընդհանուր խնդիրները կարող են ելակետ դառնալ արցախցիների հաշտեցման համար ադրբեջանցիների հետ, ովքեր ոչնչացնում էին հայերին Բաքվում, Սումգայիթում, Կիրովաբադում և հենց Ղարաբաղում: Կարող են Արցախի բնակիչներին ստիպել մոռանալ պատերազմի ողջ սարսափն ու հեռանալ հայրենի հողից, որի համար 20 տարի առաջ վճարել են սեփական որդիների արյա՞մբ: Իսկ ադրբեջանցիներին կարող են ստիպել հրաժարվել ժամանակին հայերին «նվիրված» հայկական իսկ հողերը խլելու փորձի՞ց:
Ըստ երևույթին, իրականում ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման շուրջ բանակցությունները փակուղի են մտել, հատկապես եթե հաշվի առնենք այն փաստը, որ Բաքուն պարբերաբար փորձում է խանգարել գոնե ինչ-որ առաջընթացի ձեռքբերմանը կարգավորման գործընթացում և ոչ մի կերպ չի ցանկանում հրաժարվել ռազմատենչ հայտարարություններից, որոնք օգնում են ադրբեջանական իշխանություններին շեղել իր ժողովրդի ուշադրությունը ներքին խնդիրներից` նրա էներգիան ուղղելով արտաքին թշնամու` հայի վրա:
Այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, 20 տարվա ընթացքում չկարողանալով համոզել Հայաստանի, Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ղեկավարություններին գնալ հաշտեցման, որոշել է դիմել հասարակ ժողովրդին, որը, եթե բախտը բերի, միգուցե, կարողանա ստիպել իր իշխանություններին լուծել հակամարատությունը… Իսկ եթե ո՞չ…

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ, завершающие свое очередное турне по зоне карабахского конфликта, выступили сегодня с еще одним заявлением. Ничего вроде бы особо оригинального и нового в данном конкретном заявлении нет, но на фоне прозвучавших в Баку заявлений посредников получается, что больше внимания стало уделяться именно гуманитарно-социальной, чем политической составляющей переговорного процесса.
Как говорится в заявлении, Роберт Брадтке (США), Жак Фор (Франция), Игорь Попов (Россия) и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик обсуждали во время встреч с руководствами Армении, Арцаха и Азербайджана гуманитарные вопросы, в частности, вопросы установления контактов между двумя народами, что “может способствовать развитию взаимопонимания”.
А в Баку американский посредник Роберт Брадтке прямо и заявил, что посредники начали “строить гуманитарные связи между народами”: “ Это еще начало. Сотрудничество на этом этапе нас очень обнадеживает”.
Напомнив, что в декабре прошлого года сопредседатели посетили границу Азербайджана и Арцаха, Брадтке сказал: «Мы видели, что проживающие по обе стороны люди сталкиваются с одинаковыми проблемами – водоснабжение, энергетические проблемы. Мы хотели бы построить какое-либо сотрудничество между людьми, сталкивающимися с одними и теми же проблемами».
Но вопрос в чем? В том, что представляющие жизненную важность проблемы водоснабжения, те же энергетические проблемы, как и многие и многие другие – лишь последствия этого самого конфликта. И посредники всерьез считают, что общие проблемы с водой и электроэнергией могут стать отправной точкой примирения арцахцев с азербайджанцами, которые уничтожали армян в Баку, Сумгаите, Кировабаде и в самом Карабахе. Могут заставить жителей Арцаха забыть весь ужас войны и уйти со своих исконных земель, за которые они 20 лет назад заплатили кровью своих сыновей? А азербайджанцев отказаться от попытки отобрать у армян подаренные им когда-то армянские же земли?
Видимо, на самом деле переговоры по решению карабахской проблемы практически зашли в тупик, особенно если учесть тот факт, что Баку периодически пытается помешать достижению хоть какого прогресса в урегулировании и никак не хочет отказаться от милитаристских заявлений, которые помогают азербайджанским властям отвлечь внимание своего народа от внутренних проблем, перенаправив всю его энергию на ненависть к врагу внешнему – армянину.
И складывается впечатление, что Минская группа ОБСЕ, не сумев за 20 лет убедить руководства Армении, Карабаха и Азербайджана пойти на примирение, решила взяться за простой народ, который, если повезет, может, сумеет заставить свои власти решить конфликт… А если нет?