7 Մարտ 2012 - 06:32 AMT
Էրդողան. Հակահայ պաստառները Թաքսիմում արտահայտում են որոշ ռասիստների զգացմունքները, ոչ թուրք ժողովրդի
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հանդես է եկել հայտարարությամբ փետրվարի 26-ին Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում կայացած ակցիայի վերաբերյալ, որը նվիրված էր այսպես կոչված «Խոջալուի ցեղասպանության» 20-րդ տարելիցին, որի ժամանակ ցուցարարները կրում էին սադրիչ պաստառներ: Ինչպես հայտնում է Today’s Zaman-ը, Էրդողանը հայտարարել է, որ հակահայկական պաստառները միջոցառման ժամանակ արտահայտում են որոշ ռասիստների զգացմունքները, ոչ թե թուրք ժողովրդի: Ըստ նրա, արդեն ձեռնարկվել են համապատասխան միջոցներ: Նա նշել է, որ անարդար կլիներ «ստվերել» ակցիայի էությունը մի քանի անօգուտ պաստառներով: «Ոչ ոք իրավունք չունի վնասելու Թուրքիայի իմիջին նման տեսարանների միջոցով»,-ասել է Էրդողանը:
Ըստ որոշ տվյալների, Թաքսիմ հրապարակում փետրվարի 26 հավաքվել էր մոտ 50 000 մարդ, հիմնականում ազերի և թուրք երիտասարդներ: Նրանք կրում էին հակահայկական բովանդակության պաստառներ:

Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган выступил с заявлением по поводу прошедшего 26 февраля на площади Таксим в Стамбуле акции по случаю 20-й годовщины так называемого “ходжалинского геноцида”, в ходе которого участники держали провокационные плакаты. Как сообщает Today’s Zaman, Эрдоган заявил антиармянские плакаты в ходе мероприятия, отражают чувства некоторых расистов, а не турецкого народа. По его словам, уже были предприняты соответствующие меры. При этом он заметил, что было несправедливо “затмевать” суть акции протеста несколькими бесполезными баннерами. “Никто не имеет право нанести ущерб имиджу Турции на основе подобных сцен", – сказал Эрдоган.
26 февраля на площади Таксим, по разным оценкам, находилось до 50 000 человек, большинство – представители азербайджанской и турецкой молодежи. Демонстранты держали в руках плакаты с антиармянскими лозунгами.