7 Մարտ 2012 - 07:31 AMT
Մարտի 6-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բրյուսել կատարած այցի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Հերման վան Ռոմպեյի հետ: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակը, հանդիպման ավարտին Հայաստանի Հանրապետության նախագահը և Եվրոպական խորհրդի նախագահը հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ: Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել վան Ռոմպոյին Եվրոպական միության խորհրդի նախագահ վերընտրվելու կապակցությամբ և վստահություն հայտնել, որ «Ձեր պաշտոնավարության ընթացքում նոր հաջողություններ կգրանցվեն ԵՄ խորհրդի հետ մեր հարաբերություններում»:
«Պարոն վան Ռոմպեյի հետ մենք այսօր անդրադարձանք Հայաստան-ԵՄ համագործակցության հարցերին և քննարկեցինք մեր հետագա անելիքները: Կարևորեցինք Հայաստանի և Եվրոպական միություն հարաբերություններում ներկայումս առկա բավականին լավ զարգացումները և վերահաստատեցինք մեր նպատակադրվածությունը շարունակաբար խորացնել մեր համագործակցությունն ամենատարբեր բնագավառներում` տնտեսության, արդյունավետ կառավարման, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության և հասարակական կյանքի բոլոր բնագավառներում բարեփոխումների իրականացման համար: Մենք նաև քննարկեցինք Հայաստանում եվրոպական չափանիշներին համապատասխան լայնածավալ բարեփոխումների իրականացման ընթացքը: Եվ վերահաստատեցինք, որ բարեփոխումները կազմում են ԵՄ հետ մեր ընդհանուր օրակարգի բաղկացուցիչ մասը»,- հաղորդել է Սերժ Սարգսյանը:
Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցություններում գրանցված առաջընթացը վկայում է հիմնական խնդիրների շուրջ կողմերի մոտեցումների ու պատկերացումների ընդհանրության մասին: «Մենք գոհունակությամբ նշեցինք, որ մոտ ապագայում ԵՄ-ի հետ կսկսվեն նաև Խոր և համապարփակ ազատ առևտրի գոտի ստեղծելու մեր բանակցությունները: Ինչպես նաև կարևորեցինք բոլորովին վերջերս Երևանում մեկնարկած Եվրոպական միության երկրների մուտքի արտոնագրերի դյուրացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները»,- նշել է ՀՀ նախագահը:
Կողմերն անդրադարձել են ԵՄ Խորհրդի` ս.թ. փետրվարի 27-ին ընդունված Հարավային Կովկասի վերաբերյալ եզրակացություններին: «Իմ գոհունակությունը հայտնեցի, որ Հայաստանին վերաբերող մասում ԵՄ դիրքորոշումը համահունչ է մեր մոտեցումներին, այն հստակ արտահայտում է մեր հարաբերություններում գրանցված առաջընթացն օրակարգային բոլոր հիմնական հարցերում»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը:

7 Март 2012 - 07:31 AMT
6 марта президент Армении Серж Саргсян в рамках визита в Брюссель встретился с председателем Европейского Совета Германом Ван Ромпоем. Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, по завершении встречи президент Армении и председатель Европейского Совета. Серж Саргсян поздравил Ромпоя с переизбранием на пост председателя Совета Европейского Союза и выразил уверенность, что “в ходе Вашего пребывания в должности в наших отношениях с Советом ЕС будут зафиксированы новые успехи”.
”С господином Ромпоем мы сегодня коснулись вопросов сотрудничества Армения-ЕС и обсудили наши дальнейшие действия. Мы подчеркнули важность довольно хороших развитий, существующих в настоящее время в отношениях Армении и Европейского Союза, и мы подтвердили нашу целеустремленность постоянно углублять наше сотрудничество в самых разных сферах – в экономике, эффективном управлении, демократии, правах человека, приоритете закона и во всех сферах общественной жизни для осуществления реформ. Мы также обсудили ход реализации в Армении широкомасштабных реформ в соответствии с европейскими критериями. И мы подтвердили, что реформы являются составной частью нашей общей повестки с ЕС”, – сообщил Серж Саргсян.
Собеседники также подчеркнули, что прогресс, зафиксированный в переговорах по Соглашению об Ассоциации, свидетельствует об общности подходов и представлений сторон относительно основных задач. “Мы с удовлетворением отметили, что в ближайшем будущем с ЕС начнутся также наши переговоры о создании Глубокой и всесторонней зоне свободной торговли. Также подчеркнули важность стартовавших недавно в Ереване переговоров по соглашению об упрощении выдачи въездных виз в страны Европейского Союза”, – отметил он.
Стороны коснулись также принятых 27 февраля с.г. заключений Совета ЕС относительно Южного Кавказа. “Я выразил свою удовлетворенность, что в части, касающейся Армении позиция ЕС созвучна с нашими подходами, она четко выражает зафиксированный в наших отношениях прогресс во всех основных вопросах повестки”, – отметил он.