Մարտի 6-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բրյուսել կատարած այցի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Հերման վան Ռոմպեյի հետ: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակը, հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին:
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ եզրակացություններն առավել քան ողջունելի են, դրանք ևս մեկ անգամ վերահաստատում են այն փաստը, որ Հայաստանի և միջազգային հանրության, ներառյալ ԵՄ դիրքորոշումները համահունչ են: Մենք բազմիցս շեշտել ենք, որ ԼՂ ժողովուրդը եվրոպական ընտանիքի մաս է, նույն արժեքների կրողը: Հայաստանը մշտապես շեշտել է ԼՂ իշխանությունների հետ ուղիղ շփումների անհրաժեշտությունը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Հայաստանի նախագահը հաղորդել է նաև, որ կողմերն անդրադարձել են մարդու իրավունքների բնագավառում համագործակցությանը, որը վերջին տարիներին բավական ակտիվացել է: «Արդեն երեք անգամ կայացել են Մարդու իրավունքների շուրջ ԵՄ-Հայաստան երկխոսության հանդիպումները, որոնք, համատեղ գնահատականի համաձայն, անցել են բաց և կառուցողական մթնոլորտում: Նման մեխանիզմը երկուստեք հնարավորություն է ընձեռնում արծարծել փոխադարձ հետաքրքրություն և մտահոգություն ներկայացնող հարցերի շրջանակ, ինչպես նաև քննարկել մարդու իրավունքների պաշտպանության բնագավառում կոնկրետ համագործակցության հեռանկարներ: Անդրադարձ կատարեցինք Հայաստանում անցկացվելիք խորհրդարանական ընտրություններին: Նշեցի, որ Հայաստանի իշխանությունները, իրոք, վճռական են 2012թ. մայիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները կազմակերպել և անցկացնել միջազգային չափանիշներին համապատասխան: Մենք հաստատակամ ենք նոր թափ հաղորդելու մեր երկրում ընթացող համապարփակ բարեփոխումներին: Այս համատեքստում ազատ և արդար ընտրությունների անցկացումն առանցքային նշանակություն ունի: Շնորհակալ եմ հետաքրքիր զրույցի համար, և մենք անհամբերությամբ սպասում ենք Ձեզ Երևանում: Շնորհակալ ենք, որ Դուք Ձեր խոստումը կատարում եք»,- ասել է Հայաստանի նախագահը:

7 Март 2012 - 08:01 AMT
6 марта президент Армении Серж Саргсян в рамках визита в Брюссель встретился с председателем Европейского Совета Германом Ван Ромпоем. Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, в ходе встречи стороны обратилась к процессу урегулирования карабахского конфликта.
“Относительно карабахского конфликта заключения можно более чем приветствовать, они в очередной раз подтверждают тот факт, что позиции Армении и международного сообщества, включая позиции ЕС, созвучны. Мы многократно подчеркивали, что народ Нагорного Карабаха является частью европейской семьи, носителем тех же самых ценностей. Армения всегда подчеркивала необходимость прямых контактов с властями Нагорного Карабаха”, – сказал он.
Серж Саргсян также сообщил, что стороны коснулись вопросов сотрудничества в сфере прав человека, которое в последние годы довольно активизировалось. “Уже три раза состоялись встречи диалога ЕС-Армения по правам человека, которые, согласно общей оценке, прошли в открытой и конструктивной атмосфере. Подобный подход обоюдно предоставляет возможность обсудить круг вопросов, представляющих взаимный интерес и озабоченность, а также обсудить перспективы конкретного сотрудничества в сфере защиты прав человека. Мы коснулись предстоящих в Армении парламентских выборов. Я отметил, что власти Армении, действительно, решительно настроены организовать и провести предстоящие в мае 2012 года парламентские выборы в соответствии с международными критериями. Мы полны решимости придать новую энергию реализуемым в нашей стране всеобъемлющим реформам. В этом контексте проведение свободных и справедливых выборов имеет ключевое значение. Я благодарен за интересную беседу, и мы с нетерпением ждем Вас в Ереване. Мы благодарны, что Вы выполняете своё обещание”, – отметил президент Армении.