Հայաստանի հունահռոմեական ըմբշամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լևոն Ջուլֆալակյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ գոհ է իր սաների ելույթներից Բելգրադում անցած Եվրոպայի առաջնությանը:
«Մեր 7 ըմբիշներից 3-ը մեդալներ նվաճեցին՝ Եվրոպայի չեմպիոն դարձավ Արթուր Ալեքսանյանը, իսկ բրոնզե մեդալներ նվաճեցին Արսեն Ջուլֆալակյանն ու Յուրի Պատրիկեևը: Ճիշտն ասած, ես ակնկալում էի 4 մեդալ, սակայն Ռոման Ամոյանին մրցավարները թույլ չտվեցին դուրս գալ հաջորդ փուլ»,-ասել է մարզիչը:
Ըստ նրա, հավաքականի բոլոր ըմբիշները պայքարեցին մինչև վերջ ու լավ մենամարտեր անցկացրեցին. «Կարող եմ ասել, որ ոմանց փորձը չհերիքեց, սակայն, մեզ այնուամենայնիվ հաջողվեց ընդհանուր թիմային հաշվարկում 5-րդ տեղը զբաղեցնել»: Ապրիլի 5-ից հունահռոմեական հավաքականը կսկսի հավաքը, պատրաստվելով նոր մրցաշարերի: Առաջին մրցաշարը տեղի կունենա ապրիլի 20-22 Բուլղարիայում, հետո ըմբիշները ապրիլի 27-29 հանդես կգան Չինաստանում, վերջին վարկանիշային մրցաշարը կանցնի մայիսի 4-6 Ֆինլանդիայում: Հայաստանի հավաքականից Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր արդեն նվաճել է Արսեն Ջուլֆալակյանը (74 կգ ք/կ):

Главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе, олимпийский чемпион Левон Джулфалакян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что доволен выступлением своих подопечных на чемпионате Европы в Белграде.
“Из 7 наших борцов трое завоевали медали – чемпионом Европы стал Артур Алексанян, а бронзовые медали завоевали Арсен Джулфалакян и Юрий Патрикеев. Честно говоря, я ожидал, что количество медалей будет 4, но Роману Амояну судьи не позволили выйти в следующий этап”,- сказал тренер.
По его словам, все борцы сборной боролись до конца и показали хорошие поединки: “Могу сказать, что некоторым не хватило опыта, но все же нам удалось в общекомандном зачете занять 5 место”.
С 5 апреля греко-римская сборная начнет сборы, готовясь к рейтинговым турнирам. Первый турнир пройдет 20-22 апреля в Болгарии, затем борцы 27-29 апреля выступят в Китае, последний рейтинговый турнир пройдет 4-6 мая в Финляндии. Из сборной Армении путевку на лондонские Олимпийские игры уже завоевал Арсен Джулфалакян (в/к 74).