15 Մարտ 2012 - 06:18 AMT
ԱՄՆ կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոունը դիմել է իր գործընկերներին՝ կոչ անելով 2013 ֆինանսական տարում ավելացնել 2013թ. Հայաստանին ու ԼՂՀ-ին հատկացվող ֆինանսական օգնությունը, ինչպես նաև օգնություն տրամադրել Ջավախքին ու Մերձավոր Արևելքի հայերին, որոնք ստիպված էին լքել բնակության վայրերը, հայտնում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA):
Փալոունը կոչ է անում ստորագրել նամակը, որը կուղղվի ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտե: «Այդ միջոցները կերաշխավորեն, որ մենք սատարում ենք հայ-ամերիկայն ռազմավարական հարաբերություններին տնտեսական զարգացման ու անվտանգության ապահովման միջոցով»,-ասել է Փալոունը:
Փալոունն առաջարկում է Հայաստանին առնվազն 50 մլն դոլար հատկացնել, և 5 մլն դոլար Լեռնային Ղարաբաղին: ԱՄՆ կոնգրեսականը նաև առաջարկում է Վրաստանին հատկացվող օգնության առնվազն 10 տոկոսը հատկացնել Ջավախքին, աշխատատեղերի ստեղծման նպատակով: Փալոունը նաև առաջարկում է վերացնել արգելքները Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչների հետ շփման համար:
Հայանպաստ կոնգրեսականներին նաև կոչ են անում անվճար ANCA WebMail ուղարկել իրենց ներկայացուցիչներին, որպեսզի վերջիններս ստորգրեն վերոնշյալ նամակը, որը մարտի 19-ին կներկայացվի կոմիտեին

Американский конгрессмен Фрэнк Паллоун обратился к своим коллегам, призвав их в 2013 фискальном году увеличить финансовую помощь Армении и Нагорному Карабаху, а также предоставить помощь Джавахку и армянам Ближнего Востока, которые были вынуждены покинуть места проживания, сообщает Армянский национальный комитет Америки (ANCA).
Паллоун призывает подписать письмо, которое будет направлено в Комитет по внешним ассигнованиям Палаты представителей конгресса США. “Средства, предоставленные в 2013 финансовом году через Комитет по внешним ассигнованиям палаты представителей конгресса США, будет гарантировать, что мы поддерживаем армяно-американские стратегические отношения посредством экономического развития и обеспечения безопасности”, – отметил Паллоун.
В письме Паллоун предлагает выделить Армении, по крайней мере, $50 млн. и $5 млн. Нагорному Карабаху. Американский конгрессмен также предлагает предоставить, по крайней мере, 10% из помощи Грузии для Джавахка, с целью проведения программ по созданию рабочих мест в регионе. Фрэнк Паллоун также требует устранения барьеров для контактов и общения с представителями Нагорного Карабаха.
Проармянских активистов также призывают послать WebMail их представителям, чтобы последние подписали вышеуказанное письмо, которое 19 марта будет доставлено Комитет по внешним ассигнованиям палаты представителей конгресса США.