16 Մարտ 2012 - 11:24 AMT
Ըստ Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի, յուրաքանչյուր մարդ ազատ տեղաշարժվելու իրավունք ունի անկախ այն տարածքի կարգավիճակից, որտեղ բնակվում է: Մասնավորապես, հռչակագրի 13 հոդվածը հռչակում է. «Յուրաքանչյուր մարդ ազատ տեղաշարժվելու իրավունք ունի, ինչպես նաև կարող է բնակություն հաստատել ցանկացած պետության տարածքում: Յուրաքանչյուր մարդ իրավունք ունի հեռանալ երկրից, այդ թվում նաև սեփական, և վերադառնալ երկիր»:
Ղարաբաղի օդանավակայանը կառուցված է հենց ապահովելու համար մարդու ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը»,- PanARMENIAN.Net –ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ԼՂՀ կառավարությանը կից Քաղավիացիայի վարչության պետ Դմիտրի Ադբաշյանը՝ մեկնաբանելով ադրբեջանական ԶԼՄ-ների հրապարակումը:
Մասնավորապես, «Թրենդը» պնդում է, որ Եվրոպայի Քաղավիացիայի խորհրդաժողովը (ECAC) հաստատել է Ղարաբաղում օդանավակայանի կառուցման «ապօրինությունը: Ըստ աղբյուրի, դա հայտնի է դարձել Բաքվում ECAC և Ադրբեջանի Քաղավիացիայի վարչակազմի միջև բանակցությունների արդյունքում:

16 Март 2012 - 11:24 AMT
Согласно Всеобщей декларации прав человека, каждый человек имеет право свободно передвигаться, вне зависимости от статуса территории, на которой он проживает. В частности, Статья 13 Всемирной декларации прав человека провозглашает: “Каждый человек имеет право свободно передвигаться и выбирать себе местожительство в пределах каждого государства. Каждый человек имеет право покидать любую страну, включая свою собственную, и возвращаться в свою страну”.
«Аэропорт в Карабахе построен именно для того, чтобы обеспечить право человека на свободное перемещение», – заявил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net начальник Управления гражданской авиации при правительстве НКР Дмитрий Атбашьян, комментируя публикацию азербайджанских СМИ.
В частности, агентство Тренд утверждает, что Конференция гражданской авиации Европы (ECAC) подтвердила “незаконность” строительства аэропорта на территории Карабаха. Согласно источнику, в ходе переговоров, проведенных в Баку между руководством Конференции гражданской авиации Европы (ECAC) и Администрации гражданской авиации Азербайджана, были подняты вопросы “незаконного” строительства аэропорта в Карабахе и возможного осуществления полетов из этого аэропорта.