19 Մարտ 2012 - 07:38 AMT
«Taraf» պարբերականի խմբագրությանն ուղղված նամակում, հայկական «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքին սպանած Օգյուն Սամաստը խոստովանել է, որ սպանությունն իրականացնելու հարցում իրեն օգնել են հանցակիցները, հաղորդում է «Todayszaman»: Ըստ նրա, նա միայն կատարողն է, սակայն կային նաև պատվիրատուներ, ում հետ նա հանդիպել է հարձակումից 3 ամիս առաջ: Նամակը, որտեղ նա այդ մասին պատմում է, Սամաստը գրել է դատավճռի կայացումից հետո, ըստ որի նա դատապարտվել է 22 տարի ազատազրկման, իսկ մյուս բոլոր կասկածյալներն ազատ են արձակվել` ոչ բավարար ապացույցների պատճառով: Բոլոր մանրամասների մասին Սամաստը խոստացել է պատմել Գերագույն դատարանում որոշման բողոքարկումից հետո: Նա միայն ասել է, որ 3 ամիս առաջ նա հանդիպել է այն մարդուն, ով իրեն է հանձնել Դինքի լուսանկարը և որոշ ցուցումներ տվել:
Դինքի սպանության գործով նման մեղմ դառավճիռը դժգոհություն է առաջացրել ոչ միայն Թուրքիայում, որտեղ բողոքի են դուրս եկել հազարավոր քաղաքացիներ, այլ նաև Եվրոպայում: Եվրոպական Խորհուրդի մարդու իրավունքների հարցերով հանձնակատարը դատապարտել է դատավճռի անարդարացիությունը:

В письме, направленном редакции газеты “Taraf”, убийца редактора армянской газеты “Акос” Гранта Динка Огюн Самаст признался, что совершить убийство ему помогли сообщники, передает “Todayszaman”. По его словам, он лишь исполнитель, но были и заказчики, с которыми он встречался за 3 месяца до нападения. Письмо, в котором он об этом рассказывает, Самаст написал после оглашения приговора, по которому он получил 22 года тюрьмы, а всех остальных подозреваемых освободили за недостаточностью улик. Обо всех подробностях Самаст обещал рассказать после рассмотрения его апелляции в Верховном Суде. Он лишь сказал, что 3 месяца назад встречался с человеком, который передал ему фотографии Динка и дал некоторые указания.
Столь мягкий вердикт, вынесенный по делу Динка и признающий виновным одного человека, вызвал возмущение не только в самой Турции, где тысячи людей вышли в знак протеста против такого приговора, но и в Европе, в частности, Комиссар по правам человека Совета Европы осудил несправедливость приговора.