Մարտի 19-ին, ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական hանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը և Ֆրանսիայի Մրցակցային մարմնի նախագահ Բրունո Լասերը Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանի ներկայությամբ ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր:
Երևանում կայացած հանդիպման ժամանակ Արտակ Շաբոյանը նշեց, որ, Ֆրանսիան Հայաստանում ներդրողների քանակությամբ երկրորդ և ներդրումների ծավալով եվրոպական առաջին երկիրն է: Ներկայումս Հայաստանում գործում է 155 հայ-ֆրանսիական համատեղ ընկերություն: «Համաձայնագիրը թույլ կտա բարելավել մրցակցային միջավայրը, Հայաստանում ստեղծել բարենպաստ ներդրումային մթնոլորտ և խթանել երկրում արտասահմանյան ներդրումների ներհոսքը»,-ընդգծել է Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանջնաժողովի նախագահը:
Արտակ Շաբոյանը նաև հաղորդել է, որ ստորագրված փաստաթղթի շրջանակներում, ենթադրվում է համագործակցություն երկու ուղղություններով` ՏՄՊՊՀ ինստիտուցիոնալ հնարավորությունների ավելացում, Հայաստանի և Ֆրանսիայի հակամենաշնորհային մարմինների փորձագետների և ներկայացուցիչների փոխադարձ այցեր և փորձի փոխանակում: Բացի այդ, ուշադրություն է դարձվելու նաև հայ-ֆրանսիական համատեղ ընկերությունների աշխատանքներին և համապատասխան աջակցության ցուցաբերմանը:
Իր հերթին Ֆրանսիայի Մրցակցային մարմնի նախագահ Բրունո Լասերը ընդգծել է, որ հայ-ֆրանսիական համատեղ ընկերությունների զգալի մասը վկայում է այն մասին, որ երկրների միջև առկա են սերտ կապեր: «Հուշագիրը կամրապնդի մեր հարաբերությունները և թույլ կտա ավելի արդյունավետ կերպով պայքարել մրցակցային դաշտում»,-հավելել է նա:

19 марта в Ереване председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении Артак Шабоян и председатель Конкурентного органа Франции Бруно Ласер в присутствии посла Франции в Армении подписали меморандум о взаимопонимании.
Как сообщил в приветственной речи Артак Шабоян, Франция является вторым в мире по величине инвестором и первым среди европейских страна по объему инвестиций в Армении. На сегодняшний день в Армении действует 155 совместных армяно-французских компаний. «Соглашение позволит улучшить конкурентную среду, создать благоприятный инвестиционный климат в Армении и стимулировать приток иностранных инвестиций в страну», – подчеркнул глава антимонопольного органа Армении.
Он также сообщил, что в рамках подписанного документа предполагается сотрудничество по двум направлениям: повышение институциональных возможностей ГКЗЭК, обмен опытом и переподготовка в рамках взаимных посещений представителей и экспертов антимонопольных органов Армении и Франции. Помимо этого, будет уделено внимание работе совместных армяно-французских компаний и оказанию соответствующего содействия.
В свою очередь Бруно Ласер подчеркнул, что значительное число совместных армяно-французских компаний свидетельствует о том, что между странами действуют очень крепкие связи. «Меморандум укрепит наши отношения и позволит эффективнее бороться с нарушениями в конкурентной сфере», – добавил он.