Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի մոտ մարտի 19-ին տեղի է ունեցել աշխատանքային խորհրդակցություն` նվիրված Ծաղկաշենի հանքավայրի շահագործմանն առնչվող հարցերին: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին են հաղորդել Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, իրականացվող աշխատանքների մասին տեղեկություններ են ներկայացրել վարչապետ Արա Հարությունյանը և «Բեյզ Մեթըլս» ընկերության նախագահ Վալերի Մեջլումյանը:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ պետությունը մեծ ակնկալիքներ ունի Ծաղկաշենի հանքավայրի շահագործման հետ կապված` այն դիտարկելով որպես Արցախի սոցիալ-տնտեսական զարգացման կարևոր խթաններից մեկը:
Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ բոլոր աշխատանքները պետք է ընթանան միջազգային չափանիշներին համապատասխան, և այս ուղղությամբ կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել շահագրգիռ մարմինների ղեկավարներին:
Խորհրդակցությանը ներկա էին ԼՂՀ նախագահի խորհրդական Գրիգորի Գաբրիելյանցը, կառավարության մի խումբ անդամներ,պաշտոնատար այլ անձինք:

19 марта у президента Республики Арцах Бако Саакяна состоялось рабочее совещание, посвященное вопросам эксплуатации Цахкашенского месторождения. Как сообщили PanARMENIAN.Net в главном информационном управлении аппарата президента Республики Арцах, информацию о проделанной работе представили премьер-министр НКР Ара Арутюнян и президент компании «Бейз металс» Валерий Межлумян.
Глава арцахского государства отметил, что у страны большие ожидания от эксплуатации Цахкашенского рудного месторождения, которое рассматривается как один из важных стимулов социально-экономического развития Арцаха.
Президент Саакян подчеркнул, что все работы должны проводиться в соответствии с международными стандартами, и в данном контексте дал конкретные поручения руководителям заинтересованных ведомств.
На совещании присутствовали советник Президента НКР Григорий Габриелянц, члены правительства, другие должностные лица.