19 Մարտ 2012 - 18:14 AMT
Եվրոպայի չեմպիոն, 21-ամյա Արթուր Ալեքսանյանը խոստովանել է, որ շատ ուրախ է առաջին ոսկե մեդալի համար: «Ես շատ ուրախ և հպարտ էի, որ կարողացա իմ երկրի համար ոսկե մեդալ նվաճել: Առաջնությունն ինձ համար բավականին հաջող էր, ամենաբարդը 1/8 եզրափակիչն էր, որտեղ պայքարում էի ուկրաինացի Սերգի Ռուտենկոյի դեմ, սակայն երկու շրջաններում էլ կարողացա հաղթել»,-ասել է Ալեքսանյանը:
«Ինձ ուրախացնում է այն, որ Եվրոպայի առաջնությանը երիտասարդ ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանը կարողացավ նվաճել ոսկե մեդալ: Մինչև մրցաշարը մենք ակնկալում էինք, որ նա հաջող հանդես կգա, քանի որ մարզումների ընթացքում զգացվում էր նրա պատրաստվածությունը: Ես` որպես գլխավոր մարզիչ, շատ ուրախ եմ և գոհ, որ մենք ունենք նման տաղանդավոր մարզիկ»,- ընդգծել է Հայաստանի հավաքականի մարզիչ Լևոն Ջուլֆալակյանը:
Գլխավոր մարզիչն ասել է, որ գոհ է իր սաների ելույթներից Բելգրադում անցած Եվրոպայի առաջնությանը: «Մեր 7 ըմբիշներից 3-ը մեդալներ նվաճեցին՝ Եվրոպայի չեմպիոն դարձավ Արթուր Ալեքսանյանը, իսկ բրոնզե մեդալներ նվաճեցին Արսեն Ջուլֆալակյանն ու Յուրի Պատրիկեևը»,-ասել է մարզիչը:
Ըստ նրա, հավաքականի բոլոր ըմբիշները պայքարեցին մինչև վերջ ու լավ մենամարտեր անցկացրեցին. «Կարող եմ ասել, որ ոմանց փորձը չհերիքեց, սակայն, մեզ այնուամենայնիվ հաջողվեց ընդհանուր թիմային հաշվարկում 5-րդ տեղը զբաղեցնել»:
Ջուլֆալակյանի խոսքով, նրա որդին՝ Արսեն Ջուլֆալակյանը, գտնվել է լավ մարզավիճակում և գեղեցիկ մենամարտեր է ներկայացրել:
Արսեն Ջուլֆալակյանն իր հերթին նշել է, որ առաջնությունը շատ անսպասելի էր, որովհետև մրցավարությունը սարսափելի էր: «Օլիմպիադային մնում է 3 ամիս, և նման մրցավարությունն անթույլատրելի է: Եվրոպայի առաջնությունում մեր գլխավոր նպատակն էր նախապատրաստվել վարկանիշային մրցաշարերին»,- ասել է Ջուլֆալակյանը:
Մեկնաբանելով իր մասնակցությունը, Ջուլֆալակյանն ասել է, որ լավ մարզավիճակում է եղել, բայց որոշել է խնայել ուժերը, քանի որ պատրաստվում է օլիմպիական խաղերին. «Մի քիչ թույլ ստացվեց 3-րդ տեղի համար մենամարտը, բայց գլխավորը՝ ինձ հաջողվեց հաղթել»:
Լևոն Ջուլֆալակյանը գոհ է Պատրիկեևի ելույթից` անկախ նվաճված մեդալից: «Նա զիջել է թուրք ըմբիշ Ռիզա Կայալպին, ով երիտասարդ և առաջադեմ մարզիկ է»,-ընդգծել է մարզիչը:
Ազատ ոճի ըմշամարտ. Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականից բրոնզե մեդալ է նվաճել Դավիթ Սաֆարյանը (66 ք/կ): Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արայիկ Բաղդադյանն ասել է, որ դժգոհ է իր սաների ելույթից: «Նվաճված մեդալի շնորհիվ ելույթը նորմալ եմ գնահատում, բայց ես Եվրոպայի առաջնությունից ավելին էի ակնկալում, քանի որ գիտեի՝ իմ սաները պատրաստ են ԵԱ-ին»,- ասել է Բաղդադյանը:
Առաջնությունից անմիջապես հետո ազատ ոճի ըմբիշները շարունակում են պատրաստվել վարկանիշային մրցաշարերի: Հիմա նրանց բարդ աշխատանք է սպասվում, ըմբիշները պետք է ուղղեն սխալները, որոնք թույլ են տվել Եվրոպայի առաջնության ժամանակ:
Առաջնության մրցավարությունը և Ռոման Ամոյանի հետ կապված միջադեպը. Առաջնության մասնակիցների մեծամասնությունը դժգոհ էին մրցավարությունից: Մրցավարներն օբյեկտիվ չէին և սխալներ են թույլ տվել:
Տհաճ միջադեպ է տեղի ունեցել հայ ըմբիշ, Եվրոպայի երկակի չեմպիոն, աշխարհի արծաթե մեդալակիր և օլիմպիական խաղերի բրոզնե մեդալակիր Ռոման Ամոյանի հետ (55 ք/կ):
1/8 եզրափակչում Ամոյանը հանդիպել է ադրբեջանցի Էլչին Ալիևի հետ: Մենամարտն ընթացել է շատ տհաճ մթնոլորտում: Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզչի խոսքով, ադրբեջանցին մրցել է փողոցային կռվի կանոններով: Բայց մրցավարները ոչ միայն չեն նկատել Ալիևի նման պահվածքը, այլ նաև նրան հաղթող են հայտարարել: Մենամարտից հետո Ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիան որակազրկել է հայ ըմբիշին, ով հրաժարվել է հանդիպման վերջում սեղմել մրցակից ձեռքը, և բոլոր մրցավարներին: «Բայց արդեն ոչինչ փոխել չի կարելի, և միջազգային ֆեդերացիան պետք է մենամարտի ժամանակ ինչ-որ բան աներ, քանի որ նման մրցավարությունն անթույլատրելի է»,- ասել է Ջուլֆալակյանը:
Ամոյանի հետագա ճակատագիրը որոշվելու է FILA նիստում, որտեղ քննարկվելու են նաև մրցավարների սխալները: Ջուլֆալակյանը հույս ունի, որ որակազրկումը չի ազդի Ամոյանի հետագա ելույթների վրա, քանի որ արդեն ապրիլի վերջին նա պետք է հանդես գա Բուլղարիայում կայանալիք վարկանիշային մրցաշարում: «Ես հուսով եմ, որ FILA-ն ճիշտ որոշում կկայացնի:
Բայց եթե այդ որոշումն ազդի մեր ըմբիշի մարզական կարիերայի վրա, մեր ֆեդերացիան, օլիմպիական կոմիտեն և սպորտի նախարարությունը համապատասպան միջոցներ կձեռնարկեն»,- հավելել է մարզիչը:
Եվրոպայի և աշխարհի առաջնություններում հայ և ադրբեջանցի ըմբիշների միջև բոլոր հանդիպումները մեծ հետաքրքրություն են առաջացրել, և երկու երկրների ներկայացուցիչներն իրենց ակտիվում ունեն թե հաղթանակներ, թե պարտություններ: «Մենամարտի ժամանակ մենք բոլոր ըմբիշներին, այդ թվում ադրբեջանցիներին վերաբերվում ենք որպես մրցակիցների: Ողջ աշխարհը գիտի, թե որքան ուժեղ է Ամոյանը, և շատերը, այդ թվում ադրբեջանցի ըմբիշները, վախենում են հանդիպել նրա հետ»,- նշել է Ջուլֆալակյանը;

19 Март 2012 - 18:14 AMT
Чемпион Европы, 21-летний Артур Алексанян признался, что очень рад первой золотой медали, завоеванной среди взрослых. “Я очень рад и горд, что мне удалось завоевать золотую медаль, это большая честь и для моей страны. Чемпионат для меня получился отличным, самым трудным была 1/8 финала против украинца Серги Рутенко, но в двух периодах мне удалось победить”, – сказал Алексанян.
Сам Джулфалакян добавил, что до чемпионата тренерский штаб ожидал, что Алексанян выступит удачно, поскольку во время тренировок чувствовалась его подготовка: “Я, как главный тренер сборной, очень доволен и рад, что у нас такой талантливый борец”.
Главный тренер сказал, что доволен выступлением своих подопечных: из 7 борцов трое завоевали медали. По его словам, все борцы сборной боролись до конца и показали хорошие поединки: “Могу сказать, что некоторым не хватило опыта, но все же нам удалось в общекомандном зачете занять 5 место”.
По словам Джулфалакяна, его сын и подопечный Арсен Джулфалакян находился в хорошей форме и показал красивые поединки.
Арсен Джулфалакян, в свою очередь, отметил, что чемпионат был очень неожиданным, потому что судейство было ужасным: “До Олимпиады остается 3 месяца и недопустимо такое судейство. Нашей главной задачей на чемпионате Европы было подготовиться к рейтинговым турнирам”.
Комментируя свое участие, борец сказал, что немного слабым получился поединок за 3 место, но главное – ему удалось выиграть.
Наставник команды доволен и выступлением Патрикеева вне зависимости от завоеванной медали. Сам Патрикеев считает, что сборная Армении выступила хорошо: “О своем выступлении могу сказать, что допустил ошибку, из-за чего и не смог побороться за чемпионство”.
Вольная борьба
А из сборной Армении по вольной борьбе бронзовую медаль завоевал Давид Сафарян (в/к 66). Главный тренер сборной Араик Багдадян сказал, что недоволен выступлением своих подопечных. “Благодаря завоеванной медали выступление оцениваю нормально, но я ожидал от чемпионата Европы большего, поскольку знал, что мои подопечные были готовы к ЧЕ”,- сказал Багдадян. Сразу же после чемпионата вольники продолжили готовиться к рейтинговым турнирам. Сейчас им предстоит трудная работа, борцы должны исправить ошибки, допущенные на чемпионате Европы.
Судейство чемпионата и инцидент с Романом Амояном
Большинство участников чемпионата были недовольны судейством. Арбитры были необъективны и допустили ошибки.
Неприятный инцидент произошел и с армянским борцом, двукратным чемпионом Европы, серебряным медалистом мира и бронзовым призером Олимпийских игр Романом Амояном (в/к 55).
В 1/8 финала Амоян встретился с азербайджанцем Элчином Алиевым. Поединок прошел в очень неприятной атмосфере. По мнению главного тренера сборной Армении, азербайджанец дрался по правилам уличной драки. Но арбитры не только не заметили такое поведение Алиева, но и объявили его победителем. После поединка, международная Федерации борьбы дисквалифицировала и армянского борца, который отказался в конце встречи пожать руку сопернику, и всех арбитров. “ Но уже ничего не изменить, и международная федерация должна была во время поединка что-нибудь сделать, поскольку такое судейство не допустимо”,- считает Джулфалакян.
Дальнейшая судьба Амояна решится на заседании FILA, где также будут обсуждаться и ошибки арбитров. Джулфалакян надеется, что дисквалификация не повлияет на дальнейшее выступление Амояна, поскольку уже в конце апреля ему предстоит выступить на рейтинговом турнире в Болгарии. “ Я надеюсь, что FILA примет правильнее решение. Но если это решение повлияет на спортивную карьеру нашего борца, наша федерация, Олимпийский комитет и министерство спорта примут соответствующие меры”, – добавил наставник.
Все встречи между армянскими и азербайджанскими борцами на чемпионатах мира и Европы вызывали большой интерес, и представители обеих стран имеют в своем активе и победы и поражения. “На ковре ко всем борцам, в том числе и азербайджанским, мы относимся как к соперникам. Весь мир знает, насколько силен Амоян, и многие, и азербайджанские борцы в том числе, опасаются встречаться с ним ”,- отметил Джулфалакян.