Մեր կարծիքով այս դեպքում կաշխատի մեծ թվերի օրենքը, կոպիտ ասած՝ կհաղթի նա, ով կկարողանա ավելի շատ սպառազինություններ ստանալ և ով կկարողանա տրամադրել մեծ թվով զինվորներ: Այստեղ չեն մտնում տարբեր զինված խմբավորումները, որոնք պատերազմում են այս կամ այն կողմում, ելնելով հավատից, նախասիրություններից և ուղղակի փողից: Ինչպես բազմիցս ասվել է, պատերազմն ընթանում է սունիթների և շիիթների միջև, իսկ ավելի լայն՝ ԱՄՆ-ի և ՌԴ-ի միջև Հյուսիսային Աֆրիկայից մինչև Կենտրոնական Ասիա ընկած հսկայական տարածքում գերիշխանության համար, ավելի ճիշտ մինչև Չինաստան և Հնդկաստան:Մեր հարևանները՝ Թուրքիան և Իրանը, բավական հսկայական բանակներ ունեն, և բավական է չնչին առիթ, որպեսզի նրանք ոտքի հանեն յուրաքանչյուր կողմից միլիոնից ավել մարդ: Իսկ առիթ միշտ կգտնվի, կարևորը ցանկությունն է, հատկապես եթե հաշվի առնել Թուրքիայի անսահման հավակնությունները: Եթե համեմատել թվերը, ապա ստացվում է հետևյալ պատկերը: Իրանի զինված ուժերը կազված են երկու անկախ կառույցներից՝ Իսլամական Հանրապետության բանակից և Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսից: Նրանց ընդհանուր թիվը հասնում է 523 հազար մարդու: Եվս 350 հազար պահեստային կա, իսկ 40-60 հազարը կիսազինվորական գերատեսչությունների աշխատակիցներ են: Բացի դրանից, Պահապանների կորպուսին ենթարկվում են «Բասիջ» «դիմադրության ուժերը», որոնցում պաշտոնապես կան 12,6 մլն իրանցիներ, այդ թվում՝ կանայք և երեխաներ:
Թուրքիայի զինված ուժերի թիվը, չհաշված պահեստայիններին, կազմում է 720 հազար մարդ: Պատերազմական իրավիճակի դեպքում կարող են օգտագործվել 90 000 հոգուց բաղկացած պահեստային ուժերը:
Հարավային Կովկասի երկրներում բանակները, բնականաբար, ավելի սակավաթիվ են և տեխնիկապես ավելի քիչ հագեցած, ինչը ժամանակակից պատերազմում խաղում է մեծ, եթե ոչ գլխավոր դեր:
2011-ին Վրաստանի զինված ուժերի թիվը հասել է 39 000-ի: Մոբիլիզացիոն հնարավորությունները՝ 140 000 մարդ: Ադրբեջանի զինված ուժերը կազմված են 66 940 հոգուց, որոնցից բանակը՝ 56 840, նավատորմը՝ 2 200, ռազմաօդային ուժերը՝ 7 900, 210 000 պահեստայինով: Հայաստանի զինված ուժերը տարբեր գնահատականներով կազմված են 50-70 հազար հոգուց, 210 000 պահեստայինով: Սակայնը բանը զորքերի և անգամ սպառազինությունների մեջ չէ: Ավելի կարևոր է բարոյական բաղադրիչը, որը, ինչպես հայտնի է, կարող է բեկել ռազմական գործողությունների ընթացքը: Հասարակ օրինակ՝ Լեռնային Ղարաբաղի ազգային-ազատագրական պատերազմը, որն ավարտվեց Արցախի ժողովրդի հաղթանակով՝ չնայած Ադրբեջանի քանակական և տեխնիկական գեազանցությանը, և ադրբեջանական բանակին հեռավոր 1992-ին չօգնեցին նույնիսկ վարձու մոջահեդները:
Ամենահոռետեսական կանխատեսման դեպքում Հարավային Կովկասի երկրները «կվերադառնան» մետրոպոլիտ՝ Օսմանյան, Պարսկական կամ Ռուսական: Բայց դա ծայրահեղ տարբերակ է: Վրաստանն արդեն սկսել է լողալ ՆԱՏՕ-ի ուղղությամբ՝ կամա ակամա նպաստելով Օսմանյան կայսրության վերածննդին մինչև Առաջին համաշխարհային պատերազմի սահմանները: Ադրբեջանը կմասնատվի Իրանի և Ռուսաստանի միջև, ինչ վերաբերվում է Հայաստանին, ապա պարզ չէ, թե ինչ կլինի նրա հետ. չափազանց շատ են Հայաստանը որպես էներգակիրների տարանցման համար տարածք օգտագործել ցանկացողները, հատկապես այն պայմաններում, որ ԱՄՆ-ին և Եվրոպային պետք են նոր խողովակաշարեր Կասպիայից էներգակիրների համար:
Միաժամանակ, բաց աղբյուրների տվյալներով, Կասպից ծովի և Միջին Ասիայի (Ղազախստան, Թուրքմենստան, Ադրբեջան և Ուզբեկստան) էներգետիկ պաշարները չափազանցվել են վերջին տարիներին: 90-ականներին ԱՄՆ-ը Կասպիայի պաշարները գնահատում էր 100-150 մլրդ բարել: Այժմ դրանք գնահատվում են 50 մլրդ: Կասպիայի նավթի ապացուցված պաշարները կազմում են 16-22 մլրդ, ինչը համեմատելի է ԱՄՆ պաշարների հետ (22 մլրդ) և Հյուսիսային ծովի (17 մլրդ) և 10-15 անգամ քիչ է, քան Մերձավոր Արևելքի պաշարները: Կասպիայի գազի ապացուցված պաշարները՝ 236-337 տրիլիոն խորանարդ ֆուտ, ինչը համեմատելի է ԱՄՆ պաշարների հետ՝ 300: Թուրքմենստանը զբաղեցնում է աշխարհում 11-րդ տեղը՝ 159, Ուզբեկստանի մոտ՝ 110, Ղազախստանի մոտ՝ 88, Ադրբեջանի՝ 35: Բայց նույնիսկ այս պաշարները պետք է տեղափոխել հանգիստ տարածաշրջանով՝ խուսափելով ահաբեկչություններից: Ավելին, խողովակաշարը պետք է հնարավորինս կարճ լինի, որպեսզի ծախսերը նվազեն: Թանկարժեք և ոչնչով չարդարացված Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղը միայն հաստատում է, որ քաղաքականությունը միշտ չէ, որ նպաստում է տնտեսությանը, ամեն ինչ հակառակն է:
20-րդ դարում պատերազմներն էին մղվում էներգապաշարների համար, և մեր դեպքում բացառված չեն խողովակի համար տեղային բախումները: Տարածաշրջանը չափազանց անկայուն է, եթե հաշվի առնել ոչ միայն Իրանի միջուկային ծրագրի հետ կապված իրավիճակը, որը կարող է նույնքան իրական լինել, որքան Սադամ Հուսեյնի զանգվածային ոչնչացման զենքը: Այն այդպես էլ չգտան և ոչ մի երաշխիք չկա, որ կապացուցվի՝ Իրանն ունի ատոմային զենք: Ավելի վտանգավոր է Պակիստանում և Իսրայելում միջուկային զենքի առկայությունը: Կա նաև քաղաքացիական պատերազմից բզկտված Աֆղանստանը: Արդեն չխոսենք զենքի այն քանակության մասին, որն առկա տարածաշրջանում: Այս ամենը չի խոսում այն մասին, որ պատերազմ անպայման կլինի: ՄԱԿ-ը, ԱՄՆ-ը և ընդհանուր առմամբ Արևմուտքը պետք է ոչ թե զինեն գրոհայիններին և վտանգավոր բանաձևեր ընդունեն, այլ հանգիստ թողնեն Մերձավոր Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի երկրներին: Դրանից կշահի միայն համաշխարհային հանրությունը, որը պայքարում է խաղաղության համար միայն բառերով:

На наш взгляд в этом случае будет работать закон больших чисел, грубо говоря – выигрывает тот, кто сможет получить больше вооружения и кто сможет поставить под ружье большое количество солдат. Сюда не входят различные вооруженные группировки, воюющие на той или другой стороне, исходя из вероисповедания, пристрастий и просто денег. Как уже не раз говорилось, война идет между суннитами и шиитами, а шире – между США и РФ за гегемонию на огромном пространстве от Северной Африки до Центральной Азии, а вернее до Китая и Индии.
Наши соседи, а именно Турция и Иран имеют огромные армии – достаточно малейшего повода, чтобы они поставили под ружье больше миллиона человек с каждой стороны. А повод найдется всегда, было бы желание, особенно если учесть непомерные амбиции Турции. Если сравнить цифры, то получается следующая картина. Вооруженные Силы Ирана состоят из двух независимых структур – Армии Исламской Республики и Корпуса стражей исламской революции. Общая их численность достигает 523 тысяч человек.Еще 350 тысяч числятся в запасе, а 40-60 тысяч человек являются сотрудниками полувоенных ведомств. Кроме того, Корпусу стражей подчиняются нерегулярные «силы сопротивления» «Басидж», в которых официально состоят 12,6 млн. иранцев, в том числе женщины и дети.
Численность личного состава Вооруженных сил Турции, не считая резервистов, составляет 720 тысяч человек. Для отмобилизования в военное время может быть использован военно-обученный резерв численностью до 90 000 человек, в том числе 38 000 — резерв первой очереди.
В странах Южного Кавказа армии, естественно, меньше – как по численности, так и по технической оснащенности, что в современной войне играет большую, если не главную роль.
Численность личного состава Вооруженных сил Грузии в 2011 году составляла 39000 человек. Мобилизационные возможности — 140 тысяч человек. Вооруженные Силы Азербайджана насчитывают 66940 чел, из них армия 56840, флот 2 200, ВВС 7900, с запасом в 210 000 человек.В составе вооруженных сил Армении–по разным оценкам от 50 до 70 тысяч, с запасом в 210 000 человек.Таков количественный расклад. Однако дело не в войсках и даже не в вооружении. Куда важнее моральная составляющая, которая, как известно, может преломить ход военных действий. Простой пример – национально-освободительная война в Нагорном Карабахе, которая закончилась победой народа Арцаха, несмотря на численное превосходство в живой силе и технике со стороны Азербайджана. Азербайджанской армии в уже далеком 1992 году не помогли даже наемники-моджахеды.
При самом пессимистичном прогнозе, страны Южного Кавказа «вернутся» в метрополии – Османскую, Персидскую или Российскую. Но это крайний вариант. Грузия уже начала дрейф в стороны НАТО, вольно или невольно способствуя возрождению Османской империи в границах до Первой мировой войны. Азербайджан будет расчленен между Ираном и Россией, а что касается Армении – то тут совершенно неясно, что с ней будет: слишком много желающих использовать территорию РА для транзита энергоносителей, особенно в свете того, что США и Европе нужны новые трубопроводы для энергоносителей из Каспия.
Между тем, по данным из открытых источников, энергетические ресурсы Каспийского моря и Средней Азии (Казахстан, Туркменистан, Азербайджан и Узбекистан) были очень завышены в течение последних лет. В 90-е годы США оценивали запасы Каспия в 100-150 миллиардов баррелей. Теперь их оценивают вполовину меньше и даже в 50 млрд. Доказанные запасы нефти Каспия составляют от 16 до 22 млрд., что сравнимо с запасами США (22 млрд.) и Северного моря (17 млрд.), и в 10-15 раз меньше, чем все запасы Ближнего Востока. Доказанные запасы газа Каспия – 236-337 триллионов кубических футов, что сравнимо с запасами США – 300. Туркменистан занимает 11 место в мире – 159 оценочно. У Узбекистана – 110, у Казахстана – 88, у Азербайджана -35. Но даже эти запасы необходимо транспортировать по спокойному региону во избежание терактов. Более того, трубопровод должен быть как можно короче, чтобы снизить затраты. Пример дорогостоящего и ничем экономически неоправданного трубопровода Баку-Тбилиси-Джейхан лишь подтверждает, что политика не всегда способствует экономике, все обстоит с точностью до наоборот.
Войны в ХХ веке велись за энергоресурсы и в нашем случае не исключены локальные столкновения за трубу. Регион слишком нестабильный, если принимать во внимание ситуацию не только с иранской ядерной программой, которая может быть такой же реальностью, как оружие массового поражения Саддама Хуссейна. Его так и не нашли и нет никакой гарантии, что будет доказано, что у Ирана есть атомная бомба. Куда как опаснее наличие ядерного оружия у Пакистана и Израиля. Есть еще раздираемый гражданской войной Афганистан. И уже не будем говорить о том количестве оружия, которое есть в регионе. Но все вышесказанное не говорит о том, что война обязательно будет. ООН, США да и Западу в целом надо бы не вооружать боевиков и принимать опасные резолюции, а оставить страны Ближнего Востока и Центральной Азии в покое. От этого только выиграет мировое сообщество, которое ратует за мир пока только на словах.