ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Հայաստանին աջակցող խմբի շուջ 30 անդամներ նամակ են հղել օտարերկրյան հատկացումների ենթակոմիտեի ղեկավարությանը՝ կոչ անելով ավելացնել Հայաստանին, Արցախին և Ջավախքին հատկացվող ֆինանսական օգնությունը, ինչպես նաև ֆինանսավորել Մերձավոր Արևելքի քրիստոնյա փախստականների վերաբնակեցումը:
Ինչպես հայտնում է Ամերիկայի Հայկական համագումարը, «երկու կուսակցությունների ներկայացուցիչները միավորվել են, աջակցելով հայ-ամերիկյան ռազմավարական հարաբերություններին տնտեսական զարգացման ու անվտանգության ապահովման միջոցով»: Կոնգրեսականները նամակում կոչ են արել 2013թ. ֆինանսական տարում առնվազն 5 մլն դոլար հատկացնել Լեռնային Ղարաբաղին որպես մարդասիրական օգնություն և, Վրաստանին հատկացվող օգնության առնվազն 10 տոկոսը ուղղել Ջավախք, այդ թվում տարածաշրջանում աշխատատեղերի ստեղծման համար: Կոնգրեսականները նաև հորդորում են առնվազն 50 մլն դոլար հատկացնել Հայաստանին որպես ֆինանսական օգնություն, ինչպես նաև ֆինանսապես աջակցել Մերձավոր Արևելքի երկրների հայերի և մյուս քրիստոնյա փախստականների վերաբնակեցմանը:
Կոնգրեսականները հորդորել են սահմանափակել Ադրբեջանին հատկացվող ամերիկյան օգնությունը՝ հաշվի առնելով նրա ակտիվ սպառազինումը և Հայաստանին ու Լեռնային Ղարաբաղին հասցեագրցած սպառնալիքները:
ԱՄՆ օրենսդիրները նաև կոչ են անում վերացնել բոլոր արգելքները ԱՄՆ քաղաքացիների և ԼՂՀ ներկայացուցիչների շփման համար և ընդգրկել Ստեփանակերտը ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ բանակցություններում:

В Вашингтоне более 30 членов Группы поддержки Армении Палаты представителей США направили руководству подкомитета по государственным и иностранным ассигнованиям письмо с призывом увеличить финансовую помощь Армениии, Нагорному Карабаху и армянонаселенному региону Грузии Джавахку, а также финансировать переселение беженцев-христиан с Ближнего Востока. Как сообщает Армянская Ассамблея Америки, «представители двух партий объединились, выступая с поддержкой армяно-американских стратегических отношений посредством экономического развития и помощи в обеспечении безопасности». В своем письме американские конгрессмены призвали представить в 2013 фискальном году по крайне мере $5 млн в качестве гуманитарной помощи Нагорному Карабаху и по крайней мере, 10% из предусмотренной Грузию помощи направить на содействие Джавахку, в том числе реализацию программы создания рабочих мест в регионе. Также конгрессмены призывают предоставить Армении, по крайней мере, $50 млн в качестве финансовой помощи, а также оказать финансовое содействие в виде гуманитарной помощи для переселении армянского и другого христианского населения, пострадавшего от недавних беспорядков на Ближнем Востоке.
Конгрессмены также призывают ограничить объем предоставляемой Азербайджану американской помощи с учетом его активного вооружения и угроз в адрес Армении и Нагорного Карабаха.
Американские законодатели также призывают устранить все препятствия установлению контактов граждан США с представителями Нагорно-Карабахской Республики и включить Степанакерт в переговорный процесс по урегулированию карабахского конфликта.