«California Curier» թերթի խմբագիր Հարութ Սասունյանը գրում է Թուրքիայի կառավարության դեմ դատ բացելու Պոլսո Հայոց պատրիարքարանի խիզախ քայլի մասին: ՀԱԵ Կոստանդնուպոլսի պատրիարքարանը Թուրքիայի իշխանությունների դեմ հայց է ներկայացրել պատմական նշանակության ունեցվածքը եկեղեցուն վերադարձնելու պահանջով: Սասունյանի կարծիքով` քիչ հավանական է, որ հայցը կբավարարվի, «այնուամենայնիվ, սա անհրաժեշտ առաջին քայլ է, որը հնարավորություն կտա բողոքարկել Թուրքիայի դատարանի ակնկալվող բացասական վճիռը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում, որտեղ հայցվորն ունի արդար դատավարության շատ ավելի մեծ հնարավորություն»:
Մարտի 14-ին Պատրիարքարանի կողմից ներկայացված դատի պահանջն է վերադարձնել Կարինում (Էրզրումում) գտնվող Սանասարյան վարժարանին պատկանող հայկական կալվածքները, որոնք թուրքական իշխանությունները առգրավել են 1915 թվականի ցեղասպանությունից հետո:
Սանասարյան վարժարանը հիմնադրվել է 1881 թվականին վրացահայ մեծահարուստ գործարար Մկրտիչ Սանասարյանի խոշոր նվիրատվության շնորհիվ, ով հաստատվել էր Սանկտ Պետերբուրգում: 1800-ականների վերջերին առատաձեռն բարերարը վարժարանին նվիրաբերեց հավելյալ կալվածքներ: Իր կարճատև գոյության ընթացքում վարժարանը տվեց հարյուրավոր շրջանավարտներ՝ այդ թվում այնպիսիներ, ովքեր մեծ պաշտոններ զբաղեցրեցին:
Ինչպես հայտնել է պատրիարքարանի շահերը ներկայացնող փաստաբան Ալի Էլբեյօղլուն, «Մենք չենք պատրաստվում բավարարվել պատմական շենքերի վերադարձմամբ: Մենք պատրաստվում ենք պահանջել փոխհատուցում կառավարության Հիմնադրամների գլխավոր տնօրինությունից 1936 թվականից ի վեր Պատրիարքարանի կրած վնասների համար»:

21 Март 2012 - 08:22 AMT
В своей статье редактор газеты “The California Courier” Арут Сасунян пишет о смелом шаге Константинопольской патриархии ААЦ, которая подала иск против властей Турции с требованием возврата церкви имеющего историческое значение имущества. По мнению Сасуняна, очень мало надежд на то, что иск будет удовлетворен, но после этого станет возможным обжалование решения в Европейском Суде по правам человека.
14 марта патриархия подала иск с требованием возвратить имущество и недвижимость Санасарянского училища, которые были захвачены после Геноцида армян.
Училище было основано в 1881 году в результате значительных пожертвований армянского мецената Мкртича Санасаряна. Училище за короткий срок дало много талантливых выпускников.
Как заявил адвокат, представляющий интересы патриархии, Али Элбейоглу, они будут требовать не только возврата здание училища, но и компенсацию за понесенные потери начиная с 1936 года.
14 декабря 2011 года Палата представителей Конгресса США приняла резолюцию 306 “О возврате религиозного имущества нацменьшинствам Турции”.
Летом прошлого года, комиссия по иностранным делам Палаты представителей США 43 голосами “за” и 1 “против” проголосовала за возвращение христианских церквей (H.Res.306). В марте нынешнего года аналогичная резолюция была принята под давлением греческого лобби (H.Res.180).