Մարտի 21-ին Թուրքիայի Գերագույն դատարանը հաստատել է Վերաքննիչ դատարանի որոշումը, ըստ որի, Հրանտ Դինքին սպանած Օգյուն Սամասթնը դատապարտվում է ազատազրկման, հաղորդում է թուրքական « Hurriet» պարբերականը: Ստամբուլի անչափահասների գործերով դատարանը Սամասթին դատապարտել էր 22 տարի և 10 ամիս ազատազրկման նախորդ տարվա հունիսին` ապօրինի զենք պահելու և «Հրանտ Դինքին կանխամտածված կերպով սպանելու» համար: Սակայն, համաձայն Թուրքիայի ՔՕ, Սամաստը չի ազատազրկվի 22 տարի և 10 ամիս, այլ ազատ կարձակվի, երբ կլրանա նրա դավատճռի երկու երրորդը:
Սամասթը բանտում է գտնվում վերջին 5 տարիների ընթացքում և ազատ կարձակվի 2022թ: Ի սկզբանե, անչափահասների գործերով դատարանը նրան ցմահ ազատազրկման էր դատապարտել, սակայն ժամկետը կրճատել էր մինչև 21,5 տարի` հիմք ընդունելով, որ սպանության պահին նա անչափահաս էր, նախքան կդատապարտեր նաև 16 ամիս ազատազրկման` զենքի անօրինական պահպանման համար: Դատարանը Սամասթի դատական տուգանքները նվազեցրել է 600-ից մինչև 300 լիր:
Սամասթը դատապարտվել էր հայ լրագրող, «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության համար: Սպանությունը տեղի է ունեցել 2007թ` խմբագրության առջև: Որպես արդարացում` Սամասթը հայտարարել էր, որ սպանությունն իրականացրել էր այլ մարդկանց ազդեցության ներքո:

22 Март 2012 - 08:50 AMT
21 марта Верховный суд Турции подтвердил решение Апелляционный суда о лишении свободы убийцы Динка Огюна Самаста, сообщает турецкая газета “Hurriet”.
Суд по делам несовершеннолетних в Стамбуле приговорил Самаста к 22 годам и 10 месяцам лишения свободы в июле прошлого года за "запланированное убийство Гранта Динка" и незаконное хранение оружия. Однако, согласно Уголовному кодексу Турции, Самаст не будет сидеть за решеткой 22 года и 10 месяцев, к которым он был осужден, а будет освобожден после того, как пройдет две трети от срока приговора.
Так как Самаст находится в тюрьме в течение последних пяти лет, он будет освобожден из тюрьмы к 2022 году. Суд по делам несовершеннолетних первоначально осудил Огюна Самаст пожизненно, но сократил срок заключения до 21 с половиной лет, на том основании, что он был несовершеннолетним в момент убийства, прежде чем дать ему еще 16 месяцев за хранение нелицензионного оружия. Суд также снизил судебный штраф Самаста с 600 до 300 лир.
Самаст был осужден за убийство Гранта Динка, армянского журналиста и главного редактора главного еженедельной газеты Акос, который был убит перед офисом своей газеты в 2007 году. В свою защиту Самаст говорил, что совершил убийство под влиянием других людей.