22 Մարտ 2012 - 08:55 AMT
Մարտի 25-26 Մոսկվայում կկայանա սամբոյի աշխարհի Սուպերգավաթի փուլը՝ Անատոլի Խարլամպիևի հուշամրցաշարը:
Մրցաշարին Հայաստանը կներկայացնեն 3 սամբիստներ` Տիգրան Կիրակոսյանը (52կգ ք/կ), Գարիկ Քոսակյանը (68 կգ ք/կ) և Արև Անտոնյանը (57կգ ք/կ): Հավաքականին ուղեկցում է Հայաստանի վաստակավոր մարզիչ Էդուարդ Ասլանյանը, որը մրցաշարի ընթացքում դատելու է մենամարտերը:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայի նախագահ Լևոն Հայրապետյանը, մրցաշարին Հայաստանը ներկայացել է փոքր կազմով, քանի որ կան ֆինանսական խնդիրներ:
«Գումարները, որոնք մենք ստանում ենք Հայստանի սպորտի նախարարությունից, ծախսում ենք աշխարհի և Եվրոպայի առաջնություններին մասնակցելու վրա: Այս մրցաշարին կարողացել ենք մարզիկներ ուղարկել հովանավորների ֆինանսական աջակցության շնորհիվ: Ֆինանսական խնդիրների պատճառով հավաքականը չի մեկնել անգամ հավաքի. Սամբիստները մարզվել են իրենց անհատական մարզիչների հետ»,-ասել է Հայրապետյանը:
Ֆեդերացիայի նախագահի խոսքով, սա Եվրոպայի երիտասարդական առաջանությանը նախորդող նախապատրաստական մրցաշար է: Եվրոպայի առաջնությունը տեղի կունենա ապրիլի 5-9-ը:
Սամբո սպորտաձևի հիմնադիր Խարլամպիևի հուշամրցաշարը աշխարհի Սուպերգավաթի 4 մրցաշարերից է: Այս մրցաշարը Մոսկվայում տեղի կունենա 33-րդ անգամ:
Մրցաշարին կմասնակցի 28 երկիր: Մրցումները կանցկացվեն 22 քաշային կարգերում: Սպասվում է, որ մրցագորգ դուրս կգան ավելի քան 250 մարզիկներ:

22 Март 2012 - 08:55 AMT
Самбисты Тигран Киракосян, Гарик Косакян и Арев Антонян выступят на 33 Мемориале Анатолия Харлампиева
25-26 марта в Москве состоится этап Суперкубка мира по самбо – Мемориал Анатолия Харлампиева.
Армению на турнире представят три самбиста: Тигран Киракосян (в/к 52), Гарик Косакян (в/к 68) и Арев Антонян (в/к 57). Сборную сопровождает заслуженный тренер Армении Эдуард Асланян, который на турнире будет судить поединки.
Как в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал президент Федерации самбо Армении Левон Айрапетян, на турнир сборная Армении поехала небольшим составом, поскольку у них есть финансовые проблемы.
“Деньги, которые мы получаем от министерства спорта Армении, тратим для участия в чемпионатах Европы и мира. На этот турнир мы смогли отправить спортсменов благодаря поддержке спонсоров. Из-за нехватки финансовых средств, сборная не отправилась даже на сбор, самбисты тренировались у своих личных тренеров”,- сказал Айрапетян.
По словам президента Федерации, этот турнир подготовительный перед чемпионатом Европы среди молодежи и юношей, который состоится 5-9 апреля.
Мемориал Харлампиева, одного из основателей самбо как вида спорта, входит в число четырех этапов Суперкубка мира. Этот турнир состоится в Москве уже в 33 раз.
В турнире примут участие 28 стран. Состязания пройдут в 22 весовых категориях: 18 категорий по спортивному самбо (по девять у мужчин и женщин) и четыре – по боевому самбо. Ожидается, что на ковер выйдут более 250 атлетов.