23 Ապրիլ 2012 - 06:02 AMT
Իսրայելական համալսարանի հայագիտույան ամբիոնում կայացել է սիմպոզիում և Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր: Ներկաներին ողջույնի խոսքով է դիմել Երուսաղեմի հայկական պատրիարքարանի ներկայացուցիչը: «Ցեղասպանություն, փոքրամասնություններ և հիշողություն» զեկույցով հանդես է եկել Իսրայելում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Ցոլակ Մոմջյանը: «Գորգերի տարօրինակ պատմություն» հաղորդագրությամբ է հանդես եկել հանրային անվտանգության նախարարության ներկայացուցիչ, փոքրամասնությունների ամբիոնի վարիչ, դոկտոր Մորդեհայ Զաքենը: Ցոլակ Մոմջյանը ներկաներին ծանոթացրել է կրթության վերաբերյալ Կեննեսեթի հանձնաժողովի աշխատանքներին, որի նիստի ժամանակ քննարկվել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը:
Ցեղասպանությունների կանխարգելման կենտրոնից դոկտոր Յաիլ Սթեյնը և Թամար Պիլեգգին ներկայացրել են «Պայքար ցեղասպանության դեմ: Ինչպես կարող ենք կանխարգելել այն» զեկույցը:
Երուսաղեմի համալսարանի հայագիտության ամբիոնը ամեն տարի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա նախօրեին անցկացնում է միջոցառումներ` նվիրված այդ ողբերգալի իրադարձությանը: Ապրիլի 24-ին Երուսաղեմի «Հայ Դատի» գրասենյակը ողջ երկրում կանցկացնի մի շարք միջոցառումներ ` Իսրայելին կոչ անելով ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:

23 Апрель 2012 - 05:33 AMT
На кафедре арменоведения Иерусалимского университета состоялся симпозиум и день поминовения жертв Геноцида армян в Османской империи. Мероприятие началось с чтения отрывка из книги пророка Иезекииля на иврите и армянском языке, к присутствующим с приветствием обратился представитель Армянского Патриархата Иерусалима. С докладом «Геноцид, меньшинства и память» выступил генеральный консул РА в Государстве Израиль Цолак Момджян. С сообщением «Странная история ковров» выступил д-р Мордехай Закен, глава кафедры меньшинств, представитель министерства общественной безопасности. Цолак Момджян также ознакомил присутствующих с работой комиссии Кнессета по образованию, на заседании которой обсуждался вопрос признания Геноцида армян.
Д-р Яил Стейн и Тамар Пилегги из центра по предотвращению геноцидов сделали доклад «Борьба с геноцидом. Как мы можем его предотвратить».
Кафедра арменоведения университета в Иерусалиме каждый год перед Днем памяти Геноцида армян -24 апреля – проводит мероприятия, посвященные этой скорбной дате. 24 апреля иерусалимский офис «Ай Дата» проводит акции по всей стране, призывая Израиль признать Геноцид армян.