11 Մայիս 2012 - 14:10 AMT
Ինչպես հայտնում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, Կամերունի ԱԳ նախարար Պյեռ Մբոնջոյի հետ հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց համատեղության կարգով դեսպաններ հավատարմագրել միմյանց մայրաքաղաքներում և ուսումնասիրել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման, իրավապայմանագրային դաշտի ձևավորման ուղիները, ընդլայնել համագործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների, Կուբայի արտգործնախարար Բրունո Էդուարդո Ռոդրիգես Պարիլյայի հետ Էդվարդ Նալբանդյանի հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվեց համագործակցության խթանման նպատակով գործնական քայլերի իրականացումը, մտքեր փոխանակվեցին տարածաշրջանային հարցերի շուրջ:
Զամբիայի ԱԳ նախարար Գիվեն Լուբինդայի ու Էդվարդ Նալբանդյանի զրույցի ընթացքում անդրադարձ արվեց երկկողմ հարաբերությունների խթանման հարցերին, ինչպես նաև Աֆրիկյան մայրցամաքում ընթացող գործընթացներին:
Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ նաև Թունիսի արտգործնախարար Ռաֆիկ Աբդեսալեմի հետ: Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին քաղաքական երկխոսության ակտիվացման, արտգործնախարարությունների միջև խորհրդատվությունների անցկացման, իրավապայմանագրային դաշտի ձևավորման, տուրիզմի բնագավառում համագործակցության, մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման շուրջ:
Մայիսի 10-ի երեկոյան Էդվարդ Նալբանդյանը Շարմ էլ-Շեյխից մեկնեց Կահիրե, ուր հանդիպում ունեցավ եգիպտահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպման ժամանակ Հայաստանի նախարարը ներկայացրեց Հայաստանի արտաքին քաղաքականության բնագավառի վերջին զարգացումները, Հայրենիքում իրականացվող բարեփոխումները, անցյալ շաբաթ կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները:

11 Май 2012 - 14:07 AMT
Глава МИД Армении Эдвард Налбандян 9-10 мая в рамках встречи министров иностранных дел участниц Движения неприсоединения в Шарм-эль-Шейхе (Египет) встретился с коллегами из Камеруна, Кубы и Замбии, Туниса. С главой МИД Камеруна Пьером Мбонджо стороны договорились о взаимном назначении послов в столицах обоих государств и изучении возможностей и путей установления сотрудничества, создания совместной правовой базы, а также сотрудничества в сфере международных организаций, в частности, в рамках ООН, а также Международной организации франкофонии.
Кубинский министр иностранных дел Бруно Эдуардо Родригес Парилья и Эдвард Налбандян обсудили вопросы реализации конкретных шагов по развитию двусторонних отношений, а также обменялись мнениями относительно региональных вопросов.
С замбийским главой МИД Гивеном Лубиндой Эдвард Налбандян побеседовал на тему развития двусторонних отношений, а также о процессах, идущих на африканском континенте.
Эдвард Налбандян провел встречу также с коллегой из Туниса Рафиком Абдесалемом. Собеседники обменялись мнениями насчет активизации политического диалога и консультаций между МИДами двух стран, формировании договорно-правового поля и сотрудничестве в области туризма, в частности упрощения визового режима.
10 мая вечером Эдвард Налбандян из Шарм эль-Шейха отправился в Каир, где встретился с представителями армянской общины Египта. Во время встречи министр представил последние развития во внешней политике Армении, проводимые в Армении реформы, а также итоги прошедших парламентских выборов.