14 Հունիս 2012 - 10:39 AMT
Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի սահմաններում Ադրբեջանի սադրանքները պատճառ են հանդիսացել, որպեսզի ԱՄՆ Սենատի Արտաքին հարաբերությունների կոմիտեում դիտարկվի Ռիչարդ Մորնինգսթարի թեկնածությունը Ադրբեջանի դսպանի պաշտոնում: Ինչպես հաղորդում է Ամերիկայի հայկական ազգային կոմիտեն (ANCA), լսումների ժամանակ Ջեանն Շահինը և սենատոր Ռոբերտ Մենդեզը հստակորեն հասկացրել են, որ ԱՄՆ և Ադրբեջանի հարաբերությունները պետք է հիմնվեն ոչ միայն էներգետիկ բաղկացուցչի վրա, այլ պետք է արտացոլեն նաև ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների հիմնական սկզբունքները, ինչպես նաև պետք է նկատի ունենան ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղիների որոնում:
Ելույթ ունենալով լսումներին` սենատոր Մենդեզը հատուկ ուշադրություն է դարձրել Հայաստանի սահմանին իրականացված ադրբեջանական դիվերսիաների, Ադրբեջանի նախագահի` պատերազմ սկսելու սպառնալիքների և այն խոսքերի վրա, որ «ադրբեջանցիների համար հայերը համար մեկ թշնամին են»: «Ի՞նչ եք կարծում, վերևում ասվածից հետո, Ադրբեջանին ռազմական տեխնիկա վաճառելը համապատասխանու՞մ է ԱՄՆ հետաքրքություններին»,-հարցրել է սենատոր Մենդեզը:
Ի պատասխան Ռիչարդ Մորնինգսթարը ասել է, որ ցանկացած ոչ արդյունավետ միջոցները միայն ավելացնում են լարվածությունը և էլ ավելի են դժվարացնում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը: Ընդ որում, նա զերծ է մնացել Ադրբեջանին` Հայաստանի նկատմամաբ սադրանքներ կազմակերպելու մեջ ուղղակիորեն մեղադրելուց:
Խոսելով Ադրբեջանին սպառազինություն վաճառելու մասին` Մորնինգսթարը նշել է. «Ադրբեջանի և Իրանի հարաբերություններում աճող լարվածության պատճառով, մենք պետք է Ադրբեջանին ռազմական օգնություն տրամադրենք և դա անենք այնպես, որպեսզի դա չկիրառվի Հայաստանի դեմ: Ի պատասխան դրան Ռոբերտ Մենդեզը ընդգծել է. «Ես երբևէ չեմ լսել, որ Իլհամ Ալիևը ասի. «Իմ գլխավոր թշնամին, կամ անհանգստության պատճառը Իրանն է», նա ասել է «Մեր հիմնական թշնամին հայերն են»: Ես կարծում եմ, որ սա նկատի ունենալով, Ադրբեջանին ռազմական տեխնիկա վաճառելը մեծ խնդիր է ներկայացնում»: ԾՂ

Азербайджанские провокации на границах с Арменией и Нагорным Карабахом стали одной из основных тем рассмотрения в Комитете по внешним отношениям Сената США кандидатуры Ричарда Морнингстара на пост посла в Азербайджане. Как сообщает Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA), во время слушаний председатель подкомитета по Европе Комитета по внешним отношениям Джеанн Шахин и сенатор Роберт Менендез ясно дали понять, что отношения США и Азербайджана должны быть основаны не только на энергетической составляющей, но и отражать основные принципы демократии и прав человека, а также должны учитывать поиск путей решения карабахского конфликта.
Выступая на слушаниях, сенатор Менендез обратил особое внимание на последние азербайджанские диверсии на границе Армении, угрозы президента Азербайджана Ильхама Алиева начать войну и его слова о том, “армяне – враг номер один для азербайджанцев”. “Как вы считаете, с учетом всего вышесказанного продажа военной техники Азербайджану отвечает интересам США?”, – спросил сенатор Менендез.
В ответ Ричрд Морнингстар, что любые контрпродуктивные меры только усиливают напряженность и еще больше затрудняют решение карабахского конфликта. При этом он воздержался от прямого обвинения Азербайджана в провокациях в отношении Армении.
Говоря о продаже вооружения Азербайджану, Морнингстар отметил: “Из-за возрастающего напряжения в отношениях Азербайджана с Ираном, мы должны оказывать Азербайджану военную помощь и делать это таким образом, чтобы она не была использована против Армении. В ответ на эти слова Роберт Менендез отметил: “Я никогда не слышал, чтобы Ильхам Алиев говорил: “Мой главный враг или предмет моего беспокойства – безопасность Ирана”, он говорил: «Наш основной враг – армяне». Я считаю, что в свете того, что случилось, продажа военной техники Азербайджану является большой проблемой”.