18 Մարտ 2003 - 14:09 AMT
ՄԱԿԻ-Ի ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ՊԱՐԵՆԻ ԾՐԱԳԻՐԸ ՆԱԽԱԶԳՈՒՇԱՑՆՈՒՄ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՄԱՐ ՊԱՐԵՆԱՅԻՆ ՕԳՆՈՒԹՅԱՆ ԱՆԲԱՎԱՐԱՐՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
ՄԱԿ-ի Համաշխարհային պարենի ծրագիրը (ՀՊԾ) նախազգուշացնում է Հայաստանի համար պարենային օգնության անբավարարության մասին: Ինչպես հաղորդում է «Առկա» գործակալությունը, կազմակերպության գրասեյակի կողմից տարածված մամուլի հաղորդագրությունում տեղեկացվում է, որ ապրիլի վերջին ՀՊԾ-ի մոտ կսպառվեն միջոցները, որոնք ուղղված են աղքատության գծից այն կողմ ապրող Հայաստանի 300 հազար բնակիչների համար պարենի ձեռքբերմանը: Հայաստանին պարենային երեքամյա օգնության ծրագրի անցկացման համար ՀՊԾ-ն ստացել է ընդամենը 10 միլիոն դոլար` 2001 թվականին դոնոր կազմակերպությունների կողմից պահանջված 32 միլիոնի փոխարեն: Համաձայն մամուլի հաղորդագրության, 2003 թվականի սկզբին ՀՊԾ-ն Շվեդիայից, Շվեյցարիային եւ Ճապոնիայից նվիրատվություն է ստացել գումար` 497 տոննա բուսական յուղի եւ 898 տոննա ալյուրի գնման համար: Հայաստանում ՀՊԾ ներկայացուցչության ղեկավար Մուզաֆֆարա Չուդերի խոսքերով` «ՄԱԿ-ի օգնությունը ստացողների մեծամասնությունը երեխաներ եւ ծերեր են, որոնք չունեն եկամուտի ոչ մի աղբյուր, եւ միջազգային օգնությունը` նրանց գոյատեւման միակն միջոցն է»:

18 Март 2003 - 14:09 AMT
ВСЕМИРHАЯ ПРОДОВОЛЬСТВЕHHАЯ ПРОГРАММА ООH ПРЕДУПРЕЖДАЕТ О НЕХВАТКЕ ПРОДОВОЛЬСТВЕННОЙ ПОМОЩИ ДЛЯ АРМЕНИИ
Всемирная продовольственная программа (ВПП) ООН предупреждает о нехватке продовольственной помощи для Армении. Как сообщается в пресс-релизе, распространенном штаб-квартирой организации, передает агентство “Арка”, к концу апреля у ВПП закончатся средства, предназначенные на закупку продовольствия для 300 тысяч жителей Армении, живущих за чертой бедности. На проведение трехлетней программы продовольственной помощи Армении ВПП получила лишь 10 миллионов долларов из запрошенных организацией в 2001 году 32 миллионов. Согласно пресс-релизу, в начале 2003 года ВПП получила пожертвования из Швеции, Швейцарии и Японии на покупку 497 тонн растительного масла и 898 тонн муки. По словам руководителя представительства ВПП в Армении Музаффара Чудэри, “многие из получателей помощи по линии ООН – дети и старики, не имеющие источников дохода, и международная помощь – единственное, что поддерживает их выживание”.