«Վստահության միջոցների ստեղծումը Ադրբեջանի եւ Ղարաբաղի հասարակությունների միջեւ» նախագիծն իրագործվում է 2004 թվականի մայիսից` Լեռնային Ղարաբաղի «Հելսինկյան նախաձեռնություն-92» կոմիտեի եւ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Գյանջայի գրասենյակի հետ համատեղ:
Ինչպես հաղորդում է ղարաբաղյան «Դեմո» թերթը, նախագծի շրջանակներում վերջերս Պյատիգորսկում կայացել է Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հանդիպում: Ինչպես հանդիպման վայրի առնչությամբ հայտարարել է Կոմիտեի համակարգող Կարեն Օհանջանյանը, Պյատիգորսկ քաղաքում հայերն ու ադրբեջանցիները, որոնց մեծ մասն այնտեղ են հայտնվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արդյունքում, խաղաղ գոյակցում են եւ բարգավաճում հակամարտության ողջ շրջանում: Նշենք, որ
հանդիպման նպատակն իրենց ազգային համայնքների ներկայացուցիչների եւ ադրբեջանաղարաբաղյան պատվիրակության շփմանն աջակցելն էր եւ նրանց համագործակցության դրական փորձին ծանոթանալը: Կ.Օհանջանյանի կարծիքով` Պյատիգորսկի հանդիպումն առաջինն է նման ձեւաչափում, որտեղ հաջողվել է խուսափել սուր վիճաբանություններից, իսկ բոլոր մասնակիցներն իրար նկատմամբ տրամադրված էին բարեկամաբար:

3 Ноябрь 2004 - 19:24 AMT
В Пятигорске прошла встреча по установлению мер доверия между представителями Карабаха и Азербайджана
Проект “Установление мер доверия между азербайджанским и карабахским обществами” реализуется с мая 2004 года Нагорно-Карабахским комитетом “Хельсинкская инициатива-92” совместно с гянджинским офисом Хельсинкской Гражданской Ассамблеи.
Как сообщает карабахская газета “Демо”, в рамках проекта недавно в Пятигорске состоялась встреча представителей карабахской и азербайджанской сторон. Как заявил координатор Комитета Карен Оганджанян относительно выбора места встречи, в Пятигорске армяне и азербайджанцы, большинство из которых оказались там в результате нагорно-карабахского конфликта, мирно сосуществуют и процветают на протяжении всего конфликтного периода. Отметим, что встреча имела целью содействие общению азербайджано-карабахской делегации с представителями их национальных общин и ознакомление с положительным опытом их сотрудничества. По мнению К. Оганджаняна, пятигорская встреча – первая в подобном формате, в которой удалось избежать острых дискуссий, а все участники были настроены по отношению друг к другу вполне дружелюбно.