24 Փետրվար 2005 - 13:20 AMT
ԳԵՐՄԱՆԻԱՅԻ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՏՐԱՄԱԴՐԵԼ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆԻՆ 50 ՀԱԶԱՐ ԵՎՐՈ «ՄԵԼԱՆԺ» ՏԻՊԻ ՀՐԹԻՌԱՅԻՆ ՎԱՌԵԼԻՔԻ ԲԱՂԱԴՐԻՉՆԵՐԻ ՈՉՆՉԱՑՄԱՆ ՀԱՄԱՐ
Գերմանիայի կառավարությունն ու ԵԱՀԿ-ն տրամադրել են Հայաստանին 50 հազար եվրո «մելանժ» տիպի հրթիռային վառելիքի բաղադրիչների ոչնչացման համար, հայտնել են Երեւանում Գերմանիայի դեսպանատանը:Գումարը բավարար է ծախսերի մեկ երրորդը ծածկելու համար, որոնք նախատեսված են տեխնիկական նախապատրաստական միջոցառումների համար: Գերմանիան 15 հազար եվրո գումարով մասնակցություն է ունեցել ծրագրի դեռեւս առաջին փուլում տարվող նախապատրաստական աշխատանքներին: Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Հայկե Փայչը այս առիթով հայտնել է իր գոհունակությունը, որ Գերմանիայի կառավարությունը օգնում է հրթիռային վառելիքի բաղադրիչների ոչնչացմանը հանուն բնապահպանական նպատակների: «Գերմանիան մեծ փորձ ունի զինամթերքների հեռացման ասպարեզում եւ այդ փորձը սիրով կիսում է ԱՊՀ շահագրգիռ երկրների հետ», -հայտարարել է նա: Նշենք, որ դեռեւս խորհրդային ժամանակներից Հայաստանում մնացել է 872 տոննա հրթիռային վառելիքի բաղադրիչներ:

24 Февраль 2005 - 13:20 AMT
Правительство Германии выделило 50 тыс. евро для уничтожения компонентов ракетного топлива типа “меланж” в Армении
Правительство Германии и ОБСЕ выделили 50 тыс. евро для уничтожения компонентов ракетного топлива типа “меланж” в Армении, сообщили в посольстве Германии в Ереване. Суммы, предоставляемая германской стороной, хватит на покрытие трети расходов, которые планируется затратить для технических подготовительных мероприятий. В ходе реализации первогоэтапа программы Германия предостваила 15 тыс. евро. Посол Германии в Армении Хайке Пайч выразила удовлетворение тем фактом, что правительство Германии помогает ликвидации компонентов топлива во имя экологических целей. “У Германии большой опыт в сфере ликвидации вооружения и с радостью делится этим опытом с заинтересованными странами СНГ”, – заявила она. Отметим, что еще с советских времен в Армении остается 872 тонны компонентов ракетного топлива.