12 Սեպտեմբեր 2012 - 14:33 AMT
«Յուրաքանչյուր ժողովուրդ իր հերոսներն ունի, մենք չափազանց հպարտ ենք Ստամբուլի Համաշխարհային Օլիմպիադայում հայ շախմատիստների հաղթանակով»,- Analitika.at.ua-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վլիեն Շատվորյանը:
«Բոլոր ժամանակներում շախմատը եղել է իմաստունների և մեծ ռազմավարների խաղ: Եվ այժմ կյանքի ժամանակակից ռիթմը նոր խնդիրներ է առաջադրում, որոնց լուծումները հասանելի են միայն Արևելքի իմաստուններին: Շնորհավորում ենք հայ շախմատիստներին` նախնիներին արժանի, հաղթանակի կապակցությամբ: Իզուր չեն ասում, որ հաղթել է ոչ թե ուժը, այլ բանականությունն ու իմաստությունը: Մենք հպարտ ենք, որ մեր հայրենակիցները շարունակում են հնուց ի վեր եղած ավանդույթնեերը և հաղթել են շախմատի համաշխարհային մրցույթում»,-ընդգծել է Վիլեն Շատվորյանը:
Շախմատի 40-րդ Համաշխարհային Օլիմպիադայում Հայաստանի հավաքականը, ինչպես և Ռուսաստանինը, հավաքել է 19 միավոր և լրացուցիչ ցուցանիշներով զբաղեցրել առաջին հորիզոնականը:
Ինչպեսա վելի վաղ էր հաղորդվել, Ուկրաինայի հայերի միության սպորտային դպրոցում բացվել է շախմատի դասարան, որտեղ արդեն պարապում են ավելի քան 30 երեխաներ:

12 Сентябрь 2012 - 13:27 AMT
«У каждого народа свои герои, сегодня мы чрезвычайно горды победой армянских шахматистов на Всемирной олимпиаде в Стамбуле», – заявил в интервью Analitika.at.ua председатель Союза армян Украины Вилен Шатворян.
«Во все века и времена шахматы – древнейшая игра мудрецов и великих стратегов. И сегодня современность ставит новые задачи, решение которых под силу только легендарным мудрецам Востока. Мы поздравляем армянских шахматистов с достойной великих предков победой. Недаром говорят – победила не сила, но разум и мудрость. Мы гордимся, что наши соотечественники продолжают традиции древности и победили в мирном противостоянии мудрости, стратегии и интеллекта», – отметил Вилен Шатворян.
Сборная Армении на 40-й Всемирной шахматной Олимпиаде вместе со сборной России заработала 19 очков и по дополнительным показателям заняла 1-е место.
Как уже сообщалось ранее, в спортивной школе Союза армян Украины открыт шахматный класс, где уже занимаются более 30 детей.