5 Նոյեմբեր 2012 - 11:22 AMT
Նոյեմբերի 5-ին Իսրայելի տրանսպորտի նախարար Իսրայել Կացը թույլ է տվել «Արկիա» ընկերությանը Թել Ավիվ-Երևան ուղիղ ավիաչվերթ սկսել: Ըստ նախարարի, «Իսրայել-Հայաստան ուղիղ ավիաչվերթի գործարկումը անց է կացվում ավիափոխադրումների ոլորտի ազատականացման շրջանակներում», հայտնում է izrus.co.il.-ը:
«Արկիա» ընկերությանը Իսրայել-Հայաստան գծի ավիափոխադրող նշանակելու որոշումը հն արավոր դարձավ 1997թ. Իսրայելի ու Հայաստանի միջև ստորագրված համաձայնագրի շնորհիվ:
Ըստ համաձայնագրի, ավիաընկերությունները կարող են ավիափոխադրումներ իրականացնել երկու երկրների միջև, սակայն մինչ օրս դա անում էր միայն հայկական կողմը:

5 Ноябрь 2012 - 10:51 AMT
5 ноября министр транспорта Израиля Исраэль Кац (партия "Ликуд") разрешил компании "Аркиа" осуществлять прямые авиарейсы по маршруту Тель-Авив – Ереван. По словам министра, "осуществление прямых авиарейсов Израиль-Армения проводится в рамках либерализации в сфере авиаперевозок", сообщает izrus.co.il.
Назначение компании "Аркиа" авиаперевозчиком на линии Израиль-Армения стало возможным благодаря соглашению об авиаперевозках, подписанному между Израилем и Арменией в 1997 году.
По соглашению, авиакомпании могут осуществлять авиаперевозки между двумя странами, но до сих пор эти рейсы выполняла только армянская компания.