Հակամարտության պատմության մեջ առաջին անգամ Ադրբեջանի կառավարական գործակալությունը, մասնավորապես, Թրենդը, ԵԱՀԿ ՄԽ այցի մասին տեղեկատվության մեջ գրել է, որ միջնորդները հանդիպել են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի հետ: Ոչ թե ադրբեջանցիների կողմից հորինված «անջատողական ռեժիմի», ինչպես սովորաբար գրում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, այլ հենց ԼՂՀ նախագահի:
«Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները կժամանեն Հայաստան» վերնագրով նյութում բառացիորեն ասվում է. «Հինգշաբթի օրը համանախագահները ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ այցելել են Լեռնային Ղարաբաղ, որտեղ բանակցություններ են վարել ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հետ»:
Բնականաբար, ավելի ուշ այդ տեղեկատվությունը հանվել է կայքից:
Ինչպես գրում է haqqin.az ադրբեջանական կայքը, դժվար է հավատալ նրան, որ գործակալության աշխատողները վրիպակ են թույլ տվել, քանի որ սովորաբար ադրբեջանական կառավարական ԶԼՄ-ները նման դեպքերում օգտագործում են տարբեր տեղանուններ, չակերտներ և այլ «տարբերանշաններ»: «Մի՞թե պաշտոնական Բաքուն սկսում է վերանայել Հայաստանի հետ տեղեկատվական պատերազմի հայեցակարգը: Քանի որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ժամանումը Բաքու, Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակի սպասվող այցը և «Թրենդ» գործակալության տեղեկատվությունը կարծես մի շղթայի օղակներ են»,- նշում է կայքը:
Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ սխալ է օգտագործել այնպիսի քաղաքական բառեր, ինչպիսին է բռնազավթումը, հայտարարել է «Ժառանգություն» ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդՐաֆիի Հովհաննիսյանը Բաքվում, որտեղ մասնակցում է Ասիական քաղաքական կուսակցությունների միջազգային համաժողովի 7-րդ գլխավոր վեհաժողովին: «Ըստ այդ տերմինաբանության, հայկական հողերի մեծամասնությունը նույնպես բռնազավթվել է Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից»,- հայտարարել է Հովհաննիսյանը և հավելել, որ ղարաբաղյան հակամարտության պատճառն Ադրբեջանի ագրեսիան է Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների դեմ:
«Ես հուսով եմ, որ կկարողանանք հասնել խաղաղության և վերականգնել հարաբերությունները: Դա տեղի կունենա, երբ կողմերից յուրաքանչյուրը սկսի հասկանալ, որ պատասխանատվություն է կրում ողջ տարածաշրջանի համար: Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներն իրավունք ունեն արտահայտվել և հայտարարել իրենց ինքնության մասին: Պետք է հարգել միմյանց, դիմացինի ինքնությունը և մշակութային ժառանգությունը: Ես հասկանում եմ 700 հազար ադրբեջանցի փախստականների խնդիրները և 400 հազար հայ փախստականների իրավունքները, որոնք վտարվել են Բաքվից և Սումգայիթից: Նրանք բոլորն իրավունք ունեն վերադառնալ իրենց հողեր, այդ թվում` ադրբեջանցիներն անկախ Լեռնային Ղարաբաղ, իսկ հայերը` Թուրքիա»,- ասել է «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդը, հույս հայտնելով, որ կկարողանա այցելել հայկական եկեղեցի և հանդիպել Բաքվում բնակվող հայերի հետ: «Շատ ուրախ եմ Բաքվում լինելու համար, որը բազմազգ քաղաք է, բայց որտեղ շատ քիչ հայեր կան»,- եզրափակել է Հովհաննիսյանը:

23 Ноябрь 2012 - 08:09 AMT
Впервые За всю историю конфронтации между армянами и азербайджанцами правительственное агентство Азербайджана, в частности, Тренд, в информации о визите сопредседателей Минской группы ОБСЕ, написало, что посредники встретились с президентом Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакяном. Не с главой выдуманного азербайджанцами «сепаратистского режима», как обычно пишут азербайджанские СМИ, а именно с президентом НКР.
В информации под заголовком "Сопредседатели МГ ОБСЕ по карабахскому урегулированию прибудут в Армению" буквально говорится: "В четверг сопредседатели вместе с личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком посетили Нагорно-Карабах, где провели переговоры с президентом НКР Бако Саакяном".
Естественно, позже данная информация была полностью удалена с сайта.
Как пишет другой азербайджанский сайт haqqin.az, с трудом верится в то, что сотрудники агентства допусти опечатку, поскольку обычно азербайджанские правительственные СМИ в подобных случаях используют различные местоимения, типа т.н, кавычки и прочие "знаки различия". «Неужели официальный Баку начинает пересматривать концепцию информационной войны с Арменией? Поскольку приезд в Баку Раффи Ованнисяна, ожидаемый визит председателя парламента Армении и информация агентства Тренд словно являются звеньями одной цепи», – отмечает сайт.
Находящийся в Баку для участия в VII Генассамблеи Международной конференции азиатских политических партий лидер армянской партии «Наследие» на встрече с азербайджанскими журналистами заявил, что применительно к карабахскому конфликту неправильно использовать такие политические слова как оккупация. «По этой терминологии, большая часть армянских земель также находится под оккупацией Турции и Азербайджана», – заявил Ованнисян, напомнив, что причиной карабахского конфликта является агрессия Азербайджана против жителей Нагорного Карабаха.
«Я надеюсь, что мы сможем достичь мира и восстановить отношения. Это случится, когда каждая сторона начнет понимать, что несет ответственность за весь регион. Жители Нагорного Карабаха имеют равное право высказаться и заявить о своей идентичности. Нужно уважать друг друга, идентичность друг друга и культурное наследие друг друга. Я понимаю проблемы 700 тысяч азербайджанских беженцев и права 400 тысяч армянских беженцев, изгнанных из Баку и Сумгаита. Все они имеют право вернуться на свои земли, в том числе и азербайджанцы в независимый Нагорный Карабах, а армяне в Турцию», – сказал лидер партии «Наследие», также выразив надежду на то, что сможет посетить армянскую церковь и встретиться с армянами, проживающими в Баку.