Այս շաբաթ լրանում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության 25-ամյակը, որը մոտ 30 հազար մարդու կյանք է խլել, գրում է կանադական The Star թերթը: Հոդվածի հեղինակը անդրադառնում է հակամարտության պատմությանը, մասնավորապես, նշելով, որ Լեռնային Ղարաբաղը դարեր շարունակ վիճահարույց տարածք է եղել քրիստոնյա հայերի ու մահմեդական ադրբեջանցիների միջև: «Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո, կազմավորված ԽՍՀՄ-ը ստեղծեց հայաբնակ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզը Ադրբեջանական Հանրապետության կազմում: 1988թ. փետրվարին մարզային խորհուրդը քվեարկեց Ղարաբաղը Հայաստանին միացնելու օգտին, ինչն էլ ազգամիջյան բռնկում առաջացրեց: Պատերազմում հաղթեցին հայերը, ստեղծելով անվտանգության գոտի ու Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միջանցք: Անկլավը անկախ հռչկավեց, սակայն չճանաչվեց: Ռուսաստանի միջնորդությամբ 1994թ. հրադադարի մասին համաձայնագիր կնքվեց»,-նշում է կանադական թերթը՝ հավելելով, որ մոտ 1 մլն հայեր ու ադրբեջանցիներ չեն կարող վերադառնալ իրենց տները:
Հոդվածում ասվում է նաև Ադրբեջանում ժողովրդավարության բացակայության մասին, որը «հարուստ է նավթով», հիշատակվում է գրող Աքրամ Այլիսլիի հալածանքը «Քարե երազներ» գրքի համար: «75-ամյա գրողի գրքերն այրվեցին, իսկ կառավարամետ կուսակցությունը 13 000 դոլար պարգևավճար սահմանեց գրողի ականջը կտրելու համար: Մինչդեռ վեպի նպատակն էր վստահության կամուրջներ հաստատել ադրբեջանցիների ու հայերի միջև»,-գրում է պարբերականը:

21 Февраль 2013 - 13:42 AMT
На этой неделе исполняется 25-й лет с начала конфликта в Нагорном Карабахе, унесшего жизни примерно 30 тысяч человек с обеих сторон, пишет канадская газета The Star. В статье рассказывается об истории конфликта, в частности, о том, что Нагорный Карабах на протяжении веков был спорной территорией между мусульманами-азербайджанцами и христианами-армянами. «После Первой мировой войны, вновь образованный Советский Союз создал армянскую автономную область Нагорного Карабаха в составе Азербайджанской Республики. В феврале 1988 года облсовет проголосовал за присоединение Карабаха к Армении, вызвавшее межэтнический взрыв. В войне победили армяне, создав буферную зону и коридор, связывающий Карабах с Арменией. Анклав был объявлен независимой, но непризнанной республикой. При посредничестве России в 1994 году было достигнуто соглашение о режиме прекращения огня», – отмечает канадская газета, добавляя, что около 1 миллиона армян и азербайджанцев не могут вернуться в свои дома.
Также в статье говорится об отсутствии демократии в Азербайджане, «богатом нефтью» и упоминается травля писателя Акрама Айлисли, написавшего «Каменные сны». «Книги 75-летнего писателя были сожжены, а проправительственная партия предложила награду в $13 000 за то, что писателю отсекут ухо. Между тем, роман был написан для того, чтобы навести мосты доверия между азербайджанцами и армянами», – подчеркивает издание.