Հայաստանի վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանը եւ նրա ընտանիքի անդամները մասնակցել են Հայաստանում ընթացող Սահմանադրության բարեփոխման վերաբերյալ հանրաքվեին: Հայաստանի վարչապետը «կողմ» է քվեարկել երկրի Հիմնական օրենքում փոփոխություններ կատարելուն` իր որոշումը բացատրելով նրանով, որ ուղղումների նախագծի հեղինակը իշխանության կոալիցիան է, որի անդամ է նաեւ իր գլխավորած Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը (ՀՀԿ):
«Հավանաբար, սահմանադրության փոփոխությունները կընդունվեն»,-հայտարարել է Մարգարյանը` նշելով, որ հատուկ համակարգող կենտրոնը ընդգրկուն եւ հաջող քարոզչություն անցկացրեց: Վարչապետը չմեկնաբանեց ընդդիմության բոյկոտը, հայտարարելով, որ «ընդդիմադիր ուժերը առաջնորդվում են իրենց ընտրությամբ եւ որոշումներով»: Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ ընտրատեղամասից գնալու է կառավարություն, իսկ այնուհետեւ հատուկ կենտրոն այցելելուց հետո ՀՀԿ գրասենյակում կհետեւի գործընթացին: Արտերկրյա դիտորդական առաքելությունների սակավաթիվ լինելու, մասնավորապես, ԵԱՀԿ ներկայացուցիչների բացակայության վերաբերյալ հարցին նա պատասխանել է, որ այդ կազմակերպությունները պետք է իրենք հայտարարեին հանրաքվեի դիտարկման առաքելություն ստեղծելու մտադրության մասին: Հայաստանի վարչապետը միեւնույն ժամանակ կոչ է արել դիտորդներին առավելագույնս հստակ եւ պրոֆեսիոնալ կերպով կատարել իրենց աշխատանքը:
Նշենք, որ 1/17 ընտրական տեղամասում, որտեղ քվեարկել է վարչապետը, ընդհանուր առմամբ գրանցված է 1802 ընտրող: Տեղական ժամանակով 11:00-ի (10:00 Մ.ժ) տվյալներով այստեղ քվեարկել էր ընդամենը 180 քաղաքացի: Ա.Մարգարյանը հույս է հայտնել, որ ժողովուրդը կակտիվանա կեսօրից հետո, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:

Премьер-министр Армении Андраник Маргарян и члены его семьи приняли участие на проходящем в Армении референдуме по реформированию Конституции. Армянский премьер проголосовал “за” внесение изменений в Основной закон страны, мотивировав свое решение тем, что автором проекта поправок является коалиция власти, в которую входит и возглавляемая им Республиканская партия Армении (РПА).
“По всей вероятности, поправки пройдут”, – заявил Маргарян, отметив, что специальным координационным центром была проведена широкая и успешная пропаганда. Премьер не стал комментировать бойкот оппозиции, заявив, что “оппозиционные силы следуют своему выбору и своим решениям”. Он также проинформировал, что из избирательного участка направится в правительство, а затем уже из специального штаба в офисе РПА будет наблюдать за процессом. На вопрос о малочисленности зарубежных наблюдательских миссий, в частности отсутствия представителей ОБСЕ, он отметил, что эти организации должны были сами заявить о намерении создать миссию наблюдения за реферндумом. Премьер-министр Армении вместе с тем призвал наблюдателей выполнять свою работу максимально честно и профессионально.
Отметим, что на избирательном участке 1/17, где голосовал премьер, зарегистрировано в общей сложности 1802 избирателя. По состоянию на 11:00 часов по местному времени (10:00 мск.) здесь проголосовало всего 180 граждан. Андраник Маргарян выразил надежду, что народ активизируется к середине дня, сообщает ИА Regnum.