1 Դեկտեմբեր 2005 - 09:27 AMT
ՂԱԿ-ին չեն թույլատրել բողոքի գործողություններ կազմակերպել Բաքվում Ֆրանսիայի եւ ԱՄՆ դեսպանատների առջեւ
Նոյեմբերի 30-ին Ղարաբաղի ազատագրման կազմակերպության (ՂԱԿ) մի խումբ ակտիվիստներ փորձել են բողոքի ցույց կազմակերպել Ադրբեջանում Ֆրանսիայի դեսպանատան առջեւ: Կազմակերպության ակտիվիստները մոտեցել են դեսպանատան շենքին, սակայն ոստիկանության աշխատակիցները նրանց հնարավորություն չեն տվել անցկացնելու իրենց միջոցառումը: Գործողության մասնակիցները սկսել են ձվեր նետել դեսպանատան պատուհանների եւ դռների ուղղությամբ: Ակցիայի ժամանակ մասնակիցների եւ ոստիկանության միջեւ ընդհարում է եղել: Ակցիայի 3 մասնակիցներ` ՂԱԿ-ի նախագահի առաջին տեղակալ Ֆիրուդին Մամեդովը, ՂԱԿ-ի Երիտասարդության խորհրդի նախագահ Մուրսալ Հասանովը եւ Նեյմաթ Հախվերդիեւը ձերբակալվել են: Ոստիկանությունը հնարավորություն չի տվել բողոքի ցույցի մասնակիցներին փոխանցել բանաձեւը դեսպանատան աշխատակիցներին: Մի քանի րոպեների ընթացքում ՂԱԿ-ի ակտիվիստները հետ են մղվել դեսպանատան շենքի մոտից եւ հասարակական կարգը վերականգնվել է: Նույն օրը 13:00 ՂԱԿ-ի ակտիվիստների եւս մեկ խումբ փորձել է բողոքի ակցիա կազմակերպել Բաքվում ԱՄՆ դեսպանատան առջեւ: Ակտիվիստները մոտեցել են դեսպանատան շենքին, սակայն կրկին միջամտել են ոստիկանության աշխատակիցները, ինչը հանգեցրել է դիմակայության: Ակցիայի մեկ մասնակից ձերբակալվել է: Այնուամենայնիվ, մասնակիցներին հաջողվել է փոխանցել իրենց բանաձեւը դեսպանատան ներկայացուցիչներին: ՂԱԿ-ը բողոքի գործողությունների շարք է անցկացնում ` բողոքելով ԱՄՆ Կալիֆորնիայի Մոնտեբելլո քաղաքի եւ Ստեփանակերտի միջեւ քույր-քաղաքների հարաբերություններ հաստատելու նախաձեռնության դեմ: ՂԱԿ-ի ակտիվիստները կոչ են անում ԱՄՆ-ին, Ֆրանսիային եւ Ռուսաստանին որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ չցուցաբերել ոչ օբյեկտիվ դիրքորոշում, որը հակասում է Ադրբեջանի ազգային շահերին, հաղորդում է «Թրենդ» գործակալությունը:

1 Декабрь 2005 - 09:27 AMT
30 ноября группа активистов азербайджанской Организации освобождения Карабаха (ООК) попыталась провести акцию протеста перед посольством Франции в Азербайджане. Активисты организации приблизились к зданию посольства, однако сотрудники полиции не дали им возможности провести мероприятие. Участники акции принялись забрасывать яйцами двери и окна посольства. Во время акции между участниками акции и полицией возникло противостояние. 3 участника акции – первый заместитель председателя ООК Фирудин Мамедов, председатель Совета молодежи ООК Мурсал Гасанов и Hеймат Хагвердиев были арестованы. Полиция не дала возможности представить резолюцию акции протеста в посольство. В течение нескольких минут активисты ООК были оттеснены от здания посольства и восстановила порядок.
В тот же день в 13:00 еще одна группа активистов ООК попыталась провести акцию протеста перед посольством США в Баку. Активисты приблизились к зданию посольства, но вновь вмешались сотрудники полиции, что привело к противостоянию. Один участник акции был задержан. Тем не менее, участникам удалось передать резолюцию представителям посольства. ООК проводит серию акций в знак протеста против инициативы побратимства города Монтебелло штата Калифорнии США со Степанакертом. Активисты ООК призывают США, Францию и Россию как страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ «не демонстрировать необъективную позицию, противоречащую национальным интересам Азербайджана», сообщает агентство «Тренд».