1 Դեկտեմբեր 2005 - 13:56 AMT
ՄԱԿ-ի Գլխավոր կոմիտեն մոտակա շաբաթվա ընթացքում կքննարկի ՎՈՒԱՄ տարածաշրջանային կազմակերպության անդամ երկրների (Վրաստան, Ուկրաինա, Ադրբեջան, Մոլդովա) առաջարկը` ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովի 60-րդ նստաշրջանի օրակարգում «Սեւծովյան եւ հարավկովկասյան տեւական տարածաշրջանային հակամարտությունների եւ միջազգային խաղաղության, անվտանգության եւ զարգացման համար դրանց հետեւանքների» մասին հարցն ընդգրկելու եւ խնդիրը իր բոլոր ասպեկտներով կարգավորելու համար անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ: Այդ մասին լրագրողներին է հաղորդել ՄԱԿ-ում Վրաստանի մշտական ներկայացուցիչ Ռեվազ Ադամիան: Ըստ նրա, այդ հարցը Գլխավոր Վեհաժողովի 60-րդ նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկելու մասին խնդրանքով ՄԱԿ-ում Վրաստանի, Ուկրաինայի, Ադրբեջանի եւ Մոլդովայի մշտական ներկայացուցիչները նոյեմբերի 22-ին համատեղ նամակով դիմել են Գլխավոր վեհաժողովի նախագահին: ՄԱԿ-ում Վրաստանի մշտական ներկայացուցիչը պարզաբանել է, որ ըստ կանոնների Գլխավոր կոմիտեն չի քննարկում հարցի էությունը, այլ քննարկում է թե որքանով է օրակարգում ընդգրկելու մասին հայտարարությունը ճիշտ ձեւակերպված: «Այդ պատճառով, դժվար է որեւէ բարդություններ ակնկալել այդ հարցում, թեեւ հասկանալի է, որ որոշ երկրներ դեմ կլինեն այդ հարցի քննարկմանը»,-նշել է Ադամիան:
Ինչպես հաղորդում է ՄԱԿ-ի լրատվական կենտրոնը նամակին հավելված բացատրական գրառման մեջ, ընդգծվում է, որ «տեւական հակամարտությունները Մոլդովայի արեւելյան շրջաններում, Աբխազիայում, Հարավային Օսիայում եւ Լեռնային Ղարաբաղում լուրջ սպառնալիք են միջազգային խաղաղության եւ անվտանգության համար, վտանգ են ստեղծում ՄԱԿ-ի անդամ երեք պետությունների ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության համար»: Նշվում է, որ «այդ հակամարտությունները հանգեցրել են նրան, որ այդ պետությունների զգալի տարածքներ վերահսկողությունից դուրս են մնացել, հայտնվել են միլիոնավոր փախստականների եւ բռնի տեղահանվածներ, ինչպես նաեւ հակամարտությունները խոչընդոտում են տարածաշրջանի տնտեսական եւ սոցիալական զարգացմանը»,-հաղորդում է «Թրեդ» գործակալությունը:

1 Декабрь 2005 - 13:56 AMT
Генеральный комитет ООH в течение ближайшей недели рассмотрит предложение, внесенное странами региональной организации ГУАМ (Грузия, Украина, Азербайджан, Молдова) о внесении вопроса “Затяжных конфликтов в Черноморско-Южнокавказском регионе и их последствия для международного мира, безопасности и развития” в повестку дня 60-й сессии Генеральной Ассамблеи ООH и принять надлежащие меры для решения проблемы во всех ее аспектах. Об этом журналистам сообщил постоянный представитель Грузии в ООH Реваз Адамия. По словам Адамия, просьба о включении нового вопроса в повестку дня 60-й сессии Генеральной Ассамблеи, содержится в совместном письме постоянных представителей Грузии, Украины, Азербайджана и Молдовы при ООH, представленного 22 ноября на имя председателя Генеральной Ассамблеи. Постоянный представитель Грузии в ООH пояснил, что по правилам Генеральный комитет не рассматривает суть вопроса, а рассматривает процедуру его прохождения, насколько заявление по внесению в повестку правильно оформлено. “Поэтому предвидеть какие-либо сложности в этом плане не приходиться, хотя понятно, что некоторые страны будут против рассмотрения этого вопроса”, – отметил Адамия.
Как сообщает Центр новостей ООH, в пояснительной записке, приложенной к письму постоянных представителей Азербайджана, Грузии, Республики Молдова и Украины при ООH на имя председателя Ассамблеи, подчеркивается, что «затяжные конфликты в восточных районах Республики Молдова, в Абхазии, Южной Осетии и в Hагорном Карабахе представляют собой серьезную угрозу для международного мира и безопасности, создают опасность для суверенитета и территориальной целостности трех государств – членов ООH». Отмечается, что «эти конфликты привели к утрате контроля над значительными частями территории этих государств, к возникновению многомиллионных потоков беженцев и вынужденному перемещению населения, а также препятствуют экономическому и социальному развитию в регионе», сообщает агентство «Тренд».