17 Դեկտեմբեր 2005 - 10:14 AMT
ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովը չի ընդգրկել սառեցված հակամարտությունների մասին հարցը 60-րդ նստաշրջանի օրակարգում
Դեկտեմբերի 15-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովը ընդունել է Գլխավոր կոմիտեի դեկտեմբերի 13-ի առաջարկը, որտեղ հորդորում է Գլխավոր Վեհաժողովի 60-րդ նստաշրջանի օրակարգում չընդգրկել Ադրբեջանի, Վրաստանի, Մոլդովայի եւ Ուկրաինայի (ՎՈՒԱՄ) կողմից առաջարկված նոր դրույթը, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը: Այս տարվա նոյեմբեր ամսին ՎՈՒԱՄ անդամ երկրները նամակ էին հղել ԳՎ նախագահին` առաջարկելով օրակարգում ընդգրկել «Երկարաձգված հակամարտությունները Սեւծովյան ավազանի եւ Հարավային Կովկասի տարածաշրջաններում եւ դրանց անդրադարձը միջազգային խաղաղության, անվտանգության եւ զարգացման վրա» խորագիրը կրող մի նոր կետ: Դեկտեմբերի 13-ին Գլխավոր կոմիտեի հերթական հանդիպման ժամանակ խորհրդակցությունների եւ քվեարկության (5 կողմ, 3 դեմ, 17 ձեռնպահ) արդյունքում որոշում կայացվեց չընդգրկել այդ առաջարկը:
Քննարկումների ընթացքում Հայաստանը, որպես Գլխավոր կոմիտեի անդամ, խստիվ կերպով դեմ արտահայտվեց ՎՈՒԱՄ-ի առաջարկին: ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Արմեն Մարտիրոսյանը նշեց, որ «հրատապության պատրվակով եւ առանց պատշաճ հիմնավորման փորձ է կատարվել ՄԱԿ-ի ԳՎ օրակարգ ներկայացնել նոր դրույթ»: Նա նաեւ ավելացրեց, որ խնդրո առարկա հարցը նույն հարթության վրա է դնում չորս տարբեր հակամարտություններ, որոնք ունեն տարբեր ծագում, պատմական եւ իրավական տարբեր հիմքեր, բոլոր հակամարտությունների բանակցային գործընթացները գտնվում են տարբեր փուլերում: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ ներկայումս ընթանում են բանակցություններ եւ կողմերը միջնորդների հետ միասին աշխատանք են տանում համապարփակ լուծում գտնելու ուղղությամբ, ավելացրեց նա:
Ա.Մարտիրոսյանը Գլխավոր կոմիտեի ուշադրությունը հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ այդ առաջարկը փաստորեն նպատակ է հետապնդում ստեղծել զուգահեռ գործընթացներ ԵԱՀԿ շրջանակներում արդեն գոյություն ունեցող գործընթացին: Հայաստանն այս նախաձեռնությունը դիտարկում է իբրեւ եւս մեկ փորձ կանխորոշելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանականերում վարվող բանակցությունների արդյունքը, ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը, ասաց Ա.Մարտիրոսյանը: Մինսկի խմբի համանախագահներից ՌԴ քվեարկել է դեմ, Ֆրանսիան չի աջակցել նախաձեռնությանը, նշելով, որ գերադասելի է հակամարտությունների կարգավորման խնդիրներով զբաղվող այլ կազմակերպությունների ակտիվացումը: Մինչդեռ ԱՄՆ-ն կողմ է քվեարկել ՎՈՒԱՄ-ի առաջարկին` նշելով, որ իր աջակցությունը կրում է միայն օրակարգային բնույթ:

15 декабря Генеральная Ассамблея ООН приняла предложение Генерального комитета от 13 декабря, в котором призывается не включать в повестку 60-ой сессии ГА ООН предложенные Азербайджаном, Грузией, Молдовой и Украиной (ГУАМ) новые положения, сообщает пресс-служба МИД РА. В ноябре текущего года страны-участники ГУАМ направили письмо секретарю Генеральной Ассамблеи ООН, предложив включить в повестку 60-ой сессии ГА ООН пункт под названием «Замороженные конфликты в регионах Черноморского бассейна и Южного Кавказа и их влияние на международный мир, безопасность и развитие». 13 декабря в ходе очередной встречи Генерального комитета в результате обсуждений и голосования было принято решение не включать это предложение в повестку 60-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
В ходе голосования Армения, как член Генерального комитета, высказалась против предложения ГУАМ. Постоянный представитель Армении в ООН Армен Мартиорсян отметил, что «была сделана попытка без надлежащего обоснования внести в повестку дня Генеральной Ассамблеи ООН новое положение». Он также добавил, что проблема ставит в одну и ту же плоскость четыре разных конфликта, которые имеют разное происхождение, разные исторические и правовые основы, процессы переговоров всех этих конфликтов находятся на различных этапах. Вокруг урегулирования нагорно-карабахского конфликта в настоящее время идут переговоры, и стороны вместе с посредниками ведут работы в направлении нахождения всеобъемлющего решения, добавил он. А.Мартиросян привлек внимание Генерального комитета к тому, что это предложение фактически преследует целью создать параллельные процессы с уже существующим процессом в рамках ОБСЕ. Армения рассматривает это предложение как еще одну попытку предугадать результаты переговоров в рамках Минской Группы ОБСЕ, включая статус Нагорного Карабаха, заявил А.Мартиросян. Что касается стран-сопредседателей Минской Группы ОБСЕ, Россия проголосовала против предложения ГУАМ, Франция воздержалась от оценки, отмечая, что предпочтительна активизация других организаций, занимающихся урегулированием конфликтов. В то же время США проголосовали за предложение ГУАМ, отметив, что это содействие носит лишь процедурный характер.