Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների լոնդոնյան հանդիպման, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հանդիպման ժամանակ Ղարաբաղի շուրջ համաձայնագրի նախագիծ չի քննարկվելու: Այդ մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Յուրի Մերզլյակովը: Խոսելով հունվարի 18-19 Լոնդոնում կայանալիք հանդիպման մասին, դիվանագետը հաղորդել է, որ կշարունակվի հարցերի քննարկումը, որոնք նախկինում եւս քննարկվել են, սակայն դեռեւս համաձայնեցված չեն: Նրա խոսքերով, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ համաձայնագրի նախագիծը կարող է պատրաստվել միայն այն դեպքում, եթե պայմանավորվածություն ձեռք բերվի հիմնական սկզբունքների շուրջ: «Ինչպե՞ս փաստաթուղթ գրել, եթե կողմերը դեռեւս համաձայնության չեն եկել հիմնական հարցերի շուրջ»,-ավելացրել է Յու.Մերզլյակովը:
Միեւնույն ժամանակ, նրա խոսքերով, խորհրդակցությունների ժամանակ խոսք կգնա «ինչ-ինչ առաջարկների, առանձին հարցերի կոնկրետ ձեւակերպումների մասին»: «Բնականաբար, խոսք կգնա նաեւ նախագահների առաջիկա հանդիպման մասին: Այդ հանդիպմանը կքննարկվեն առանձին հարցեր, փորձ կարվի դրանք պարզաբանելու, լուծելու ուղղությամբ: Մենք դա իրոք գնահատում ենք որպես նախագահների առաջիկա հանդիպման նախապատրաստում»,-ասել է Յու.Մերզլյակովը եւ ավելացրել, որ այդ հանդիպումից հետո հայտնի կդառնա Ադրբեջանի եւ Հայաստանի նախագահների փետրվարին կայանալիք հերթական հանդիպման կոնկրետ վայրը եւ ժամկետը, հաղորդում է «Թրենդ» գործակալությունը:

16 Январь 2006 - 14:37 AMT
На лондонской встрече глав МИД Азербайджана и Армении, а также сопредседателей Минской группы ОБСЕ, не будет обсуждаться проект соглашения о нагорно-карабахском конфликте. Об этом заявил сопредседатель от России в Минской группе ОБСЕ Юрий Мерзляков. Говоря о предстоящей 18-19 января встрече в Лондоне, дипломат сообщил, что будет продолжено обсуждение вопросов, которые велись раньше и еще не согласованы. По его словам, проект соглашения о мирном урегулировании конфликта может быть подготовлен лишь том в случае, когда будет договоренность по основным принципам. «Что писать документ, если стороны еще не согласны в каких-то основных вопросах», – добавил Ю.Мерзляков.
Вместе с тем, по его словам, на консультациях речь пойдет «о каких-либо предложениях, конкретных формулировках отдельных вопросов». «Естественно пойдет речь о предстоящей встрече президентов. На этой встрече будут обсуждены отдельные вопросы, будет иметь место попытка их прояснить, решить. Мы это действительно рассматриваем в качестве подготовки к следующей встрече президентов», – сказал Ю.Мерзляков и добавил, что после этой встречи будет известна конкретная дата и место очередной встречи президентов Азербайджана и Армении, намеченной на февраль, сообщает агентство «Тренд».