29 Մայիս 2013 - 09:20 AMT
Արվեստների եվրոպական Europalia փառատոնը ընտրել է Թուրքիային որպես հրավիրյալ երկիր 2015 թվականին: Որոշումը կայացվել է մայիսի 23-ին Բրյուսելում, հայտնել է ֆրանսիացի լրագրող Ժան Էքյանը:
Թուրքիան ներկայացված կլինի մի քանի ամիս՝ 2015թ. աշնանից ի վեր:
Europalia-ի բյուջեն կազմում է 7 մլն եվրո և անցնում է Բելգիայի կառավարության աջակցությամբ: Հիմնադիրների թվում են Բելգիայի Ազգային բանկը, Եվրախորհրդարանը ու Եվրոպայի խորհուրդը, չնայած որ նրանք ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը 1987 և 1998թթ.:
1969թ. հիմնված փառատոնն անցնում է երկու տարին մեկ և նվիրվում է երկրներից մեկի մշակութային ժառանգությանը: 2013թ. փառատոնին ներկայացված էր Հնդկաստանը:

Европейский фестиваль искусств Europalia выбрал Турцию как приглашенную страну в 2015 году. Решение было принято 23 мая в Брюсселе, сообщил французский журналист Жан Экиян.
Турция будет представлена в течение нескольких месяцев с осени 2015 года.
Бюджет Europalia составляет 7 миллионов евро и проходит при поддержке правительства Бельгии. В числе учредителей – Национальный Банк Бельгии, Европарламент и Совет Европы, несмотря на то, что они признали Геноцид армян в Османской империи в 1987 и 1998 годах соответственно.
Основанный в 1969 году фестиваль искусств Europalia проходит каждые два года и посвящен культурному наследию одной из стран. В 2013 году на фестивале была представлена Индия.