«Մոզդոկ-Թբիլիսի» գազատարի վրա հայտնաբերվել են նոր վնասվածքներ, որոնք պահանջում են փոխել խողովակի եւս մեկ` 9-մետրանոց մի հատված: Այն փոխարինելու համար կրկին անհրաժեշտ է փականներ դնել, կոնդենսատի արտահոսքը կանխելու համար, այնուհետեւ կտրել խողովակը եւ եռակցման աշխատանքներ տանել: Դեռեւս հայտնի չէ, թե որքան ժամանակ կպահանջվի կրկին հայտանաբերված վնասվածքները վերացնելու համար: Մինչդեռ, շարունակվում են վերանորոգման աշխատանքները գազամուղի վնասված օժանադակ խողովակի վրա: «Գազպրոմը» որոշել էր կոնսերվացնել գազամուղի այդ ճյուղի վնասված հատվածը: 700-սանտիմետրանոց խողովակն արդեն եռակցել են Վրաստանի կողմից, այն փակ է: Հինգշաբթի կշարունակվեն աշխատանքները Վլադիկավկազի կողմից փական դնելու ուղղությամբ, ինչպես նաեւ կմաքրվեն կուտակումները գազատարի պահուստային հատվածի պայթեցման վայրում: Ընդհանուր առմամբ, ըստ նախնական տվյալների, գազատարի պայթեցման վնասը կազմում է 30 մլն ռուբլի: Մինչդեռ Վրաստոնւմ առանց գազամատակարարման են մնացել Թբիլիսի Քուր գետի նաեւ աջ ափին գտնվող թաղամասերը, որոնք նախկինում ստանում էին «երկնագույն վառելիք»: Սակայն վերջին օրվա ընթացքում բնական գազի ներմուծումը Ադրբեջանի տարածքով էապես կրճատվել է, ինչն, ըստ Վրաստանի իշխանությունների, տեղի է ունեցել տեխնիկական պատճառներով, հաղորդում է Իտար-Տասսը:
Հիշեցնենք, որ լույս կիրակի օրվա գիշերը Հյուսիսային Օսեթիայում գազատարի պայթյուններ են տեղի ունեցել: Հյուսիսային Կովկաս-Անդրկովկաս գազատարի հիմնական եւ օժանդակ ճյուղերի վրա 20-րոպեանոց ընդմիջումներով գործել են 700-800 գրամ տրոտիլի հզորությանը համարժեք պայթուցիկ սարքեր: ՌԴ դատախազությունում կարծում են, որ դա դիվերսիա է: Վրաստանը ռուսասկան գազ է ստանում Ադրբեջանի տարածքով, ուր «Գազպրոմը» ավելացրել է առաքումների ծավալները, իսկ Հայաստանը օգտագործում է Աբովյանի ԳՍՊ-ի գազի պաշարները:

На газопроводе “Моздок-Тбилиси” обнаружены новые повреждения, которые требуют замены еще одного 9-метрового сегмента трубы. Для его замены снова необходимо ставить шары-заглушки, предотвращающие выход конденсата, затем резать и проводить сварочные работы. Пока неизвестно, сколько времени потребуется дополнительно для устранения вновь обнаруженных повреждений. Между тем, продолжаются ремонтные работы и на поврежденной резервной трубе газопровода. “Газпромом” было принято решение о консервации поврежденного участка этой ветки газопровода. 700-сантиметровую трубу уже заварили со стороны Грузии, там установлена заглушка. В четверг газовики продолжат работы по установке заглушки со стороны Владикавказа, а также будут вести разбор завала, где произошел подрыв резервного участка газопровода.
В целом, по предварительным оценкам, ущерб от взрыва газопровода составляет 30 миллионов рублей. Тем временем в Грузии без газоснабжения остались кварталы Тбилиси на правом берегу Куры, которые раньше получали “голубое топливо”. Однако за последние сутки подача природного газа из Азербайджана существенно сократилась, что, как пояснили власти Грузии, вызвано техническими причинами, сообщает Итар-Тасс.
Напомним, что в ночь на воскресение произошли взрывы на газопроводе в Северной Осетии. На основной и резервной ветках газопровода Северный Кавказ – Закавказье с перерывом в 20 минут сработали взрывные устройства мощностью 700-800 граммов в тротиловом эквиваленте. В прокуратуре РФ считают, что это была диверсия. В Грузии российский газ сейчас получают транзитом через Азербайджан, куда “Газпром” увеличил объем поставок, а Армения использует запасы газа Абовянского ПГХ.