1 Փետրվար 2006 - 09:33 AMT
Ադրբեջանական Ղարաբաղի ազատագրման կազմակերպությունը (ՂԱԿ) պատրաստվում է «լուրջ միջոցներ» ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերաբերող վերջին նորությունների կապակցությամբ: Այդ մասին հայտարարել է ՂԱԿ նախագահ Ակիֆ Նաղին: Նա նշել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի արդյունքում ծագած իրադրությունը չի համապատասխանում Ադրբեջանի շահերին»: Այդպիսով, «ՂԱԿ-ը նպատակահարմար է գտնում լուրջ քայլեր ձեռնարկել իրադրության բարելավման ուղղությամբ»: Ա. Նաղիի խոսքերի համաձայն, «վերջին ժամանակներում Ղարաբաղի ճակատագրին սպառնացող ծրագրերի վերբերյալ կարծիքներ են հնչում տարբեր մակարդակներում»: ՂԱԿ-ի նախագահի կարծիքով, տարբեր պատճառներով տպագրություն ներթափանցող լուրերը «մատնանշում են Ղարաբաղի կորստի իրական սպառնալիք»: «Վարջին ամիսներին մենք բազմաթիվ հայտարարություններ ենք արել այդ առիթով եւ կոնկրետ որոշումներ ենք ձեռնարկել: Բայց, չնայած դրան, Ղարաբաղի ճակատագրին սպառնացող վտանգը դեռ չի վերացել: Իրադրության բարելավման համար իշխանությունները լուրջ միջոցներ պետք է ձեռնարկեն: Սակայն, ավաղ, մենք այդ չենք նկատում»:
ՂԱԿ-ի նախագահի խաոսքերով, Ադրբեջանի դիրքորոշումը աստիճանաբար թուլանում է: «Իրադրությունը հասել է հնարավորինս թույլատրելի սահմանի: Անհրաժեշտ է անպայման կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել այդ ուղղությամբ: Հակառակ դեպքում, իրադրությունը կարող է եւ վատանալ»,- հայտարարել է նա: Ա. Նաղիի կարծիքով, այս տարի «Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան» նավթատարը պետք է հանձնվի շահագործման: «Միջազգային կազմակերպությունները եւ մեծ տերությունները հետաքրքրված են նավթատարի անվտանգության մեջ, ինչի կապակցությամբ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է կարգավորվի, քանի որ նրանք հոյակապ հասկանում են` ինչպիսի վտանգ է ներկայացնում տվյալ խնդիրը նավթատարի համար: .Մի խոսքով, նրանք ամեն կերպ պատրաստվում են լուծել ղարաբաղյան խնդիրը: Բանը նրանում է, որ նրանց համար կարեւորություն չի ներկայացնում` արդյոք խնդիրը կլուծվի արդարացի ճանապարհով թե ոչ: Կարեւր է, որ խնդիրը լուծվի վերջնականապես: Իսկ դա նշանակում է, հաշվի առնելով իրականությունը, որ մեծ տերությունները եւ միջազգային կազմակերպությունները առավել հետաքրքրված են, որ Ադրբեջանը գնա զիջումների եւ ոչ թե Հայաստանը: Իր հերթին ադրբեջանական ժողովուրդը չի կարող մերվել դրա հետ: Այդ պատճառով, դեռ գոյություն ունի ցույցեր կազմակերպելու անհրաժեշտությունը»,- նշել է Ակիֆ Նաղին:
Նա հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությունը չի կարելի բավարար անվանել: Ա. Նաղիի խոսքերով, մինչ այժմ ոչ մի միջազգային կազմակերպություն լուրջ միջոցառումներ չի ձեռնարկել հարցի լուծման համար: Ընդհակառակը, «նրանք, չնայած եւ անուղղակիորեն, աջակցում էին Հայաստանին եւ փորձում էին լուծել խնդիրը Ադրբեջանից եւ ոչ թե Հայաստանից զիջումներ կորզելով»: Նրա խոսքերով, ՂԱԿ-ը մշակել է առաջիկա ժամանակաշրջանի գործողությունների ծրագիր, որը ընդգրկում է այնպիսի միջոցառումներ, ինչպիսիք են բողոքի ցույցերի անցկացումներն, տարբեր մակարդակներում բանակցությունների եւ Ղարաբաղի հետ կապված տարբեր միջոցառումների կազմակերպումներ. « ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությունը պետք է դադարեցվի, քանի որ նրանք զբաղված են անարդյունք բանակցությունների անցկացմամբ եւ ադրբեջանական կողմին զիջումների գնալու գրավման փորձերով: Մենք չենք կարողանա փակել աչքերը այդ ամենի վրա: Մենք պատրաստենք անել ամեն հնարավոր եւ անհնարինը Ղարաբաղի համար, քանի որ առանց Ղարաբաղի Ադրբեջանը գոյություն չունի: Մեր կողմից ծրագրված միջոցառումներց մեկը ստորագրությունների հավաքումն է: Դա շատ կարեւոր նշանակություն ունի միջազգային կազմակերպություններին ադրբեջանական ժողովրդի վերաբերմունքի ուսումնասիրության համար»: Ա. Նաղիի խոսքերով, առաջիկա օրերին ՂԱԿ-ը պատրաստվում է մի շարք բողոքի ցույցեր անցկացնել: Հիմնական խորագրերը ուղղված կլինեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ոչ բավարար գործնեության դեմ. «Մենք պատրաստվում ենք որոշակի քայլերի դիմել այդ ուղղությամբ: Մենք արդեն սկսել ենք ստորագրությունների հավաքագրումը: Հուսով եմ, մենք կկարողանանք իրագործել մեր ծրագրերը», հայտնում է Բաքվի «525» թերթը:

1 Февраль 2006 - 09:33 AMT
Азербайджанская Организация Освобождения Карабаха (ООК) намерена предпринять “серьезные меры” в связи с последними сообщениями, связанными с нагорно-карабахским конфликтом. Об этом заявил председатель ООК Акиф Наги. Он отметил, что “ситуация, возникшая в результате процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта, не соответствует интересам Азербайджана”. Поэтому, “ООК считает целесообразным предпринятие серьезных шагов в направлении улучшения ситуации”. По словам А.Наги, “в последнее время высказываются мнения на различном уровне по поводу планов, представляющих угрозу для судьбы Карабаха”. По мнению председателя ООК, сведения, протекающие в печать по различным причинам, “указывают на реальную угрозу потери Карабаха”: “В последние месяцы в связи с этим вопросом мы неоднократно высказывали заявления и предпринимали конкретные решения. Но, несмотря на это, опасность в связи с судьбой Карабаха все еще не устранена. Для улучшения ситуации правительство должно предпринять серьезные меры. Но, к сожалению, мы не наблюдаем это”.
По словам председателя ООК, позиции Азербайджана постепенно ослабевают. “Ситуация достигла предельно допустимой отметки. Необходимо обязательно предпринять конкретные шаги в этом направлении. В противном случае, положение может ухудшится”, – заявил он. По мнению А.Наги, в этом году нефтепровод “Баку-Тбилиси-Джейхан” будет сдан в эксплуатацию. “Международные организации и большие государства заинтересованы в обеспечении полной безопасности нефтепровода, в связи с чем нагорно-карабахский конфликт должен быть урегулирован. Так как они прекрасно понимают, какую опасность представляет данная проблема для нефтепровода. Одним словом, они намерены разрешить карабахскую проблему любым путем. Дело в том, что для них не имеет значения будет ли проблема решена справедливым путем или нет. Главное, чтобы конфликт был урегулирован раз и навсегда. А это означает, что, учитывая реальность, международные организации и крупные государства заинтересованы в уступках со стороны Азербайджана, а не Армении. В свою очередь азербайджанский народ не может смириться с этим. Поэтому, все еще существует необходимость в проведении акций”, – отметил Акиф Наги.
Он заявил, что деятельность сопредседателей Минской группы ОБСЕ нельзя считать удовлетворительной. По словам А.Наги, до сих пор ни одна международная организация не предпринимала серьезных мероприятий в направлении разрешения вопроса. Напротив, “они, хоть и косвенно, но поддерживали Армению и пытались решить проблему путем предпринятия уступок со стороны Азербайджана, а не Армении”. По его словам, ООК подготовила план деятельности на ближайшее время, в который входят такие мероприятия, как проведение акций протеста, проведение переговоров на различном уровне и организация различных мероприятий в связи с Карабахом: “Деятельность сопредседателей Минской группы ОБСЕ должна быть прекращена. Потому, что они заняты проведением безрезультатных переговоров и попытками привлечь азербайджанскую сторону к предпринятию уступок. Мы не сможем закрывать глаза на это. Мы готовы сделать все возможное и невозможное для Карабаха. Потому, что без Карабаха нет Азербайджана. Одним из запланированных нами мероприятий является сбор подписей. Это имеет важное значение с точки зрения изучения отношения азербайджанского народа к международным организациям”. По словам А.Наги, в ближайшие дни ООК намерена провести ряд акций протеста. Основные лозунги будут направлены против неудовлетворительной деятельности Минской группы: “Мы намерены сделать определенные шаги в этом направлении. Мы уже приступили к сбору подписей. Надеюсь, что мы сможем осуществить наши планы”, сообщает бакинская газета “525”.