Մարդասպանություն կատարած առանձին մարդուն չի կարելի նույնացնել ամողջ ազգի հետ: Ռամիլ Սաֆարովը հանցագործ է եւ պետք է պատժվի, բայց դա չի նշանակում, որ նա ներկայացնում է ամբողջ ադրբեջանական ազգը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տված հարցաձրույցում հայտարարել է քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը: Նրա խոսքերով, Ռամիլ Սաֆարովը հանդիսանում է այն հակահայկական պրոպագանդայի զոհը, որը տարվում է արդեն երկար տարիներ: «Ադրբեջանական հանրությունը կսկսի ուշքի գալ, միայն երբ իր մեջ ուժ կգտնի ընդունել, որ Սաֆարովը մարդասպան է»,- ասել է Գրիգորյանը:
Նշենք, որ Ադրբեջանի Ազգային-դեմոկրատական կուսակցությունը ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովին հայտարարել է 2005 թվականի տարվա մարդ: Ինչպես հայտարարել է կուսակցության նախագահ Իսկենդեր Համիդովը, «Պետության եւ ազգային շահերի պաշտպանության ոլորտում ունեցած ծառայությունների համար» դիպլոմը կհանձնվի Սաֆարովի ընտանիքին: Ադրբեջանցի սպան արժանացել է նաեւ Ադրբեջանի Ազգային-դեմոկրատական կուսակցության պատվավոր անդամի կոչմանը:
Ըստ Գրիգորյանի, Համիդովը մարգինալ քաղաքական գործիչ է եւ չի կարող ներկայացնել իր ազգը: «Այդ կարգի մարդիկ մեծ մասամբ իրենք իրենց պատասխան չեն տալիս սեփական արարաքների համար»,- ընդգծեց նա:

16 Февраль 2006 - 15:31 AMT
Отдельного человека, совершившегося преступление нельзя идентифицировать со всей нацией. Рамиль Сафаров преступник и он должен быть наказан, но он не представляет весь азербайджанский народ. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил политолог Степан Григорян. По его словам, Рамиль Сафаров является жертвой той пропагандистской антиармянской кампании, которая ведется уже долгие годы. «Азербайджанское общество начнет приходить в себя только тогда, когда найдет в себе силы признать, что Сафаров – убийца», – сказал Григорян.
Отметим, что Национал-демократическая партия Азербайджана объявила азербайджанского офицера Рамиля Сафарова человеком 2005 года. Как заявил председатель партии Искендер Гамидов диплом «За заслуги в области защиты интересов государства и национальных интересов» будет представлен семье Сафарова. Сафаров, кроме того, удостоен звания почетного члена Национал-демократической партии Азербайджана.
По словам Григоряна, Гамидов – маргинальный политик и не может представлять всю нацию. «Такого рода люди зачастую не отдают себе отчета в своих действиях», – подчеркнул Степан Григорян.