Փետրվարի 20-ին Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Էմանուելի անվան կենսաքիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտի կոնֆերենց-դահլիճում հրավիրվել է «Հայկական մշակությաին հուշարձաննեը` որպես Ադրբեջանի ագրեսիայի օբյեկտ» խորագրով կլոր սեղան, հայտնում է Ռուսաստանի հայերի «Երկրամաս» թերթը: Կլոր սեղանի նպատակն էր հանրության ուշադրությունը հրավիրել Ադրբեջանում հայկական հոգեւոր մշակույթի կոթողների ոչնչացման խնդրին, հնարավոր կրկնվող ակցիաներին հակազդելու համար: Որպես կլոր սեղանի կազմակերպիչներ հանդես եկան «Ռուս-հայկական համագործակցությունը», «Ազգային անվտանգության հարցերով գիտությունների միջազգային ակադեմիան» եւ «Միջազգային խաղաղապահ կազմակերպությունը»: Կլոր սեղանի նիստի ժամանակ քննարկվել են պաշտոնական Բաքվի հակահայկական քաղաքականության հարցեր, Ադրբեջանի կողմից իրականացվող մշակութային ցեղասպանության կանխարգելման համար միջազգային հանրության ներգրավման հարցեր, քննարկվել են հակամարտության կարգավորման համար ժողովրդական դիվանագիտության մեթոդները, ինչպես նաեւ միջազգային եւ ռուսական հասարական կազմակերպությունների դերը տարածաշրջանում լարվածության նվազեցման համար:
Կլոր սեղանի արդյունքների հիման վրա ընդունվել է մասնակիցների հայտարարությունը, որում ասվում է. «Քսանմեկերորդ դարում մարդկությունը ադրբեջանական իշխանությունների հերթական վանդալիզմի ականատեսը դարձավ Ջուղա քաղաքում(Հին Ջուղա): Ադրբեջանը իր գոյության օրվանից ձգտել է դուրս մղել հայերին Արցախից, Նախիջեւանից եւ Գանձակից, ոչնչացնել հայ բնակչությունը Բաքվում եւ այլ շրջաններում, հայակական ծագում ունեցող ամեն ինչի նկատմամբ ատելություն է սերմանել: Ադրբեջանը չի խնայել նաեւ իր տարածքում բնակավող այլ ազգային փոքրամասնություններին: Այսօր Ադրբեջանը պետական մակարդակով բոլոր ջանքերն է գործադրում հայկական մշակույթի եւ պատմության հատքերի ոչնչացման համար այն հայկական տարածքներում, որոնք այսօր Ադրբեջանի կազմում են գտնվում: Չնայած դրան, այսօր Ադրբեջանը նորից Արցախը իրեն ենթարկելու փորձեր է անում: Հայկական խաչքարերի ավերումը Ջուղայում եւս մեկ անգամ ապացուցում է, որ ոչ Արցախը ոչ էլ մեկ այլ հայկական տարածք չեն կարող գտնվել Ադրբեջանի կազմում: Վերջին անընդունելի գործողությունները ոչ միայն ոտնահարում են մարդկային արժանապատվությունը , այլեւ հակասում են ընդհանուր նորմերին, այսինքն` ժողովուրդների մշակութային ժառանգությունների պահպանմանը, եւ ըստ ՄԱԿ-ի 1948թ. կոնվենցիայի հանդիսանեւմ են ցեղասպանություն: Դատապարտելով Ադրբեջանի կողմից հայկական խաչքարերի ոչնչացման գործողությունները` Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ ենք անում վերջ տալ այդ վանդալիզմին: Մենք բողոքում ենք Ադրբեջանի ղեկավարության հանցագործ քաղաքականության դեմ եւ դիմում ենք միջազգային հանրությանը` պահանջելով համապատասխան վերաբերմունք արտահայտել Ադրբեջանի ղեկավարության հանցագործ քաղաքականության նկատմամբ»:

21 Февраль 2006 - 08:55 AMT
20 февраля в конференц-зале Института биохимической физики им. Эмануэля Российской академии наук состоялся круглый стол «Армянские памятники культуры – объект агрессии Азербайджана», сообщает газета армян России «Еркрамас». Круглый стол проводился с целью привлечь внимание общественности к проблеме уничтожения армянских духовных исторических ценностей в Азербайджане для противодействия возможным повторным акциям. Организаторами круглого стола выступили общественные организации «Русско-армянское содружество», «Международная академия наук по проблемам национальной безопасности» и «Всемирная миротворческая организация».В ходе заседания круглого стола были обсуждены вопросы антиармянской политики официального Баку, привлечения внимания международного сообщества для предотвращения культурного геноцида, осуществляемого Азербайджаном, были рассмотрены методы народной дипломатии в разрешении конфликта и роль международных и российских общественных организаций в снижении напряженности в регионе.
По итогам круглого стола было принято заявление его участников, в котором, в частности сказано: «В 21-ом веке человечество стало свидетелем очередного вандализма азербайджанских властей в г.Джульфе (Старая Джуга), Нахичеване. Азербайджан со дня своего основания добивался исхода армян из Арцаха, Нахичевана и Гандзака, истребления армянского населения Баку и других районов, сеял ненависть ко всему, что имеет армянское происхождение. Азербайджан не пощадил и другие национальные меньшинства, проживающие в пределах его границ. Сегодня Азербайджан прилагает все усилия к тому, чтобы на государственном уровне окончательно уничтожить следы армянской культуры и истории на тех армянских территориях, которые оказались под его господством. Несмотря на это, в настоящее время Азербайджан предпринимает попытки вновь подчинить себе Арцах. Разрушение армянских хачкаров в Джульфе еще раз доказали, что ни Арцах, ни другой армянонаселенный район не могут находиться в составе Азербайджана. Последние неприемлемые действия не только попирают человеческое достоинство, но и противоречат общепринятым нормам – сохранению культурного наследию народов и является в соответствии с Конвенцией ООН 1948 г. актом геноцида. Хачкары на кладбищах в Джульфе – это часть не только армянского, но и общечеловеческого наследия. Осуждая действия Азербайджана по уничтожению хачкаров на армянском кладбище в Джульфе, мы призываем власти Азербайджана прекратить этот вандализм. Мы протестуем против преступной политики руководства Азербайджана и обращаемся к мировому сообществу с требованием выразить соответствующее отношение к преступной политики руководства Азербайджана».