Բաքվի միաջազգային մամլո կենտրոնում կայացել է Հումանիտար ուսումնասիրությունների ադրբեջանական կազմակերպության կողմից ստեղծված «Ղարաբաղը քննարկվում է» գրքի շնորհանդեսը: Կազմակերպության ղեկավար Ավեզ Հասանովի խոսքերով, գիրքը լույս է տեսել բրիտանական Conciliation Resources կազմակերպության ֆինանսկան աջակցության շնորհիվ: «Ղարաբաղը քննարկվում է»-ն իրենից Ադրբեջանի պետական մարմինների հայտարարություններից, երկրի քաղաքական կուսակցությունների ծրագրային փաստաթղթերի մեջբերումներից, Իլհամ Ալիեւի հայտարարություններից, ադրբեջանցի քաղաքագետների կարծիքներից, տեղեկատվական գործակալությունների (այդ թվում եւ հայկական) հաղորդագրություններից, ադրբեջանցի լրագրողների հոդվածներից բաղկացած ժողովածու է ներկայացնում: Գրքի առանձին հատված նվիրված է ղարաբաղյան համայնքին, որը «ներկայացված է ինչպես Շուշիի ադրբեջանական համայնքի ղեկավար» Նիզամ Բահմանովի, այնպես եւ Ղարաբաղի ազատագրման կազմակերպության ղեկավար Ակիֆ Նաղիի կողմից: Գիրքը ընդգրկում է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերջին երկու տարիների (2004 եւ 2005) ժամանակագրությունը:
Ինչպես հայնել է Ա. Հասանովը, ելենելով ֆինանսավորման սահմանափակությունից գրքի տիրաժը այնքան չէ, որքան ցանկանում էին: Նրա խոսքերով, ադրբեջանցի ձեռնարկատերերը, որոնց նա դիմել էր «Ղարաբաղը քննարկվում է» գրքի հրատարակման համար, ոչ մի հետաքրքրություն չեն ցուցաբերել: «Արտասահմանում դոնոր գտնելը ավելի հեշտ է, քան սեփական երկրում»,- նշել է Ա. Հասանովը, հայտնում է Բաքվի «Զերկալո» թերթը:

28 Февраль 2006 - 09:54 AMT
В Международном пресс-центре Баку прошла презентация книги «Карабах обсуждается», подготовленной азербайджанским Обществом гуманитарных исследований. По словам руководителя общества Авеза Гасанова, книга появилась на свет благодаря финансовой поддержке британской организации Conciliation Resources. «Карабах обсуждается» представляет собой сборник, состоящий из официальных заявлений государственных органов Азербайджана, извлечений из программных документов политических партий страны, высказываний президента Ильхама Алиева, мнений отечественных политологов, сообщений информационных агентств, в том числе и армянских, статей азербайджанских журналистов. Отдельная часть книги посвящена карабахской общине, которая “представлена как руководителем ИВ Шуши” Низами Бахмановым, так и председателем Организации освобождения Карабаха Акифом Наги. В издании также публикуется хроника двух последних лет (2004 и 2005 гг.) переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Как сообщил А.Гасанов, ввиду ограниченности финансовых средств тираж книги получился не столь большим, как хотелось бы. По его словам, азербайджанские предприниматели, к которым он обращался по поводу издания «Карабах обсуждается», интереса к выпуску не проявили. «Найти доноров за рубежом легче, чем в своей стране», – отметил А.Гасанов, сообщает бакинская газета «Зеркало».