Ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը տեղեկատվություն է տարածել այն մասին, որ Հարավային Կովկասում ԵՄ նախկին հատուկ ներկայացուցիչ Հեյքի Տալվիտիեն «բողոք է հայտնել Եվրախորհրդարանի բրիտանացի պատգամավորին, որը Ադրբեջանի վերաբերյալ ընդունած բանաձեւի նախաձեռնողներից էր». բանաձեւը դատապարտում է Նախիջեւանի Հին Ջուղայի հայկական հուշարձանների ավերումը: ԵՄ-ում Ադրբեջանի դեսպան Արիֆ Մամեդովի խոսքերով, լսումների ժամանակ Եվրոպական Խորհրդի խորհրդարանակն վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) Կովկասյան տարածաշրջանի զեկուցողը «առաջին պլան մղելով Հայաստանի կողմից ադրբեջանական տարածքների գրավման փաստը, նշել է, որ ԵԽԽՎ պատմության մեջ այդպիսի դեպքերը շատ հազվադեպ են տեղի ունենում: Հարավային Կովկասում ԵՄ նախկին ներկայացուցիչ Հեյքե Տալվիտիեն, բողոք հայտնելով Եվրախորհրդարանի ընդունած բանաձեւի նախաձեռնողներից բրիտանացի պատգամավոր Չայ Սթանոքին, նշել է, որ Ադրբեջանում հնուց գտնվել է Կովկասյան Ալբանիայի մշակույթը, հայկական եւ վրացական եկեղեցիների կողքին կանգնած է ալբանական եկեղեցին, եւ ընդգծել է, որ այդ տարածաշրջանում գոյություն ունեն բազմաթիվ ալբանական հուշարձաններ»:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ ունեցած զրույցի ժամանակ քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը նշել է, որ հարկավոր չէ լիովին հավատալ ադրբեջանկան ԶԼՄ-ներին: «Գուցե Հեյքե Տալվիտիեն ինչ-որ բան ասել է հայկական հուշարձանների ավերման վերաբերյալ, բայց ոչ այդքան կտրուկ: Դիվանագետները սովորաբար այդպիսի հայտարարություններ չեն անում»,- նշել է Գրիգորյանը:
Իր հերթին միջազգային իրավունքի մասնագետ, քաղաքագետ Լեւոն Մելիք-Շահնազարյանը այդպիսի տեղեկատվությունը գնահատել է որպես «կեղծիք»: «Արտասահմանում Ադրբեջանի ներկայացուցիչները շատ են ցանկանում, որ նրանց մասին խոսեն որպես իսկական հայրենասերների, որոնք պաշտպանում են իրենց հայրենիքի շահերը: Սակայն չի հաջողվում, քանի որ դեզինֆորմացիան պաշտոնական քաղաքականության հիմքն է»,- հայտարարել է նա PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին:

Азербайджанское агентство АПА распространило информацию о том, что бывший спецпредставитель ЕС на Южном Кавказе Хейкки Талвитие «выразил протест британскому депутату Европарламента, выступившему одним из инициаторов принятия резолюции по Азербайджану», осуждающей уничтожение армянских памятников в Старой Джульфе в Нахичеване. По словам посла Азербайджана в ЕС Арифа Мамедова, во время слушаний докладчик Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) по Кавказскому региону, «выдвинув на передний план факт захвата Арменией территории Азербайджана, отметил, что в истории ПАСЕ это случается крайне редко. Бывший спецпредставитель ЕС по Южному Кавказу Хейкки Талвитие, выразив протест одному из инициаторов принятия резолюции Европарламента – британскому депутату Чаю Станоку, отметил, что в Азербайджане издавна существовала культура Кавказской Албании, наряду с грузинской и армянской церковью существовала и албанская церковь, и подчеркнул, что в этом регионе имеются много албанских памятников».
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net политолог Степан Григорян отметил, что не следует полностью верить азербайджанским СМИ. «Может быть Хейкки Талвитие что-то и сказал о разрушении армянских памятников, но вряд ли так резко. Дипломаты обычно не прибегают к таким заявлениям», – отметил Григорян.
В свою очередь политолог, специалист в области международного права Левон Мелик-Шахназарян расценил данную информацию как «утку». «Азербайджанским представителям за рубежом очень хочется, чтобы о них говорили как о настоящих патриотах, отстаивающих интересы родины. Но не получается, потому что дезинформация – основа государственной политики», – заявил он корреспонденту PanARMENIAN.Net.