Ադրբեջանի Զինված ուժերի մասնակցությունը որեւէ զորավարժության Հայաստանի տարածքում անհնար է: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ՊՆ մամլո ծառայության պետի պաշտոնակատար Իլգար Վերդիեւը: Նշենք, որ օրերս Հայաստանի պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արթուր Աղաբեկյանը հայտարարել էր, որ հունիսին ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում տեղի կունենան Rescuer 2006 զորավարժությունները: Նա հայտարարել էր, որ 20 երկրների ներկայացուցիչների թվում զորավարժություններին կարող են մասնակցել նաեւ Ադրբեջանի ԶՈՒ ներկայացուցիչները: «Հայաստանը միշտ հանդես է եկել հարեւան պետությունների հետ համագործակցության օգտին` «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» սկզբունքի համաձայն եւ պատարաստ է ընդունել Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի ներկայացուցիչներին»,-նշել է նա:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը անհնար է համարում Ադրբեջանի ԶՈՒ ներկայացուցիչների այցը Հայաստան: Ի.Վերդիեւը հաղորդել է, որ «Հայաստանը ձեւական մասնակցություն ունի ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրին»: «Տարվա ընթացքում Հայաստանում այդ ծրագրի շրջանակներում անց է կացվում ընդամենը 1 միջոցառում, որը ձեւական բնույթ է կրում»,-ասել է Ի.Վերդիեւը: Ըստ նրա, եթե նույնիսկ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնական հրավեր ստանա մասնակցելու Հայաստանում կայանալիք որեւէ զորավարժության, այդ հրավերը չի ընդունվի:

Участие представителей Вооруженных сил Азербайджана в каких-либо военных учениях на территории Армении невозможно. Об этом заявил исполняющий обязанности начальника пресс-службы Министерства обороны Азербайджана Ильгар Вердиев. Отметим, что на днях заместитель министра обороны Армении Артур Агабекян заявил, что в июне в рамках программы НАТО “Партнерство во имя мира” пройдут учения Rescuer 2006. Заместитель министра заявил о возможности участия в военных учениях наряду с представителями 20 стран и представителей Вооруженных сил Азербайджана. “Армения всегда выступала за сотрудничество с соседними государствами по принципу «Партнерство во имя мира» и готова принять также посланцев Азербайджана и Турции», – отметил он.
Министерство обороны Азербайджана считает невозможным визит в Армению представителей Вооруженных сил Азербайджана. И. Вердиев сообщил, что “Армения формально участвует в программе НАТО “Партнерство во имя мира”. “В течение года в Армении в рамках этой программы проводится всего-навсего 1 мероприятие, которое носит формальный характер”, – сказал И. Вердиев. По его словам, если даже Министерство обороны Азербайджана получит официальное приглашение для участия в каких-либо военных учениях в Армении, оно не примет его.